Kroniek no. 47, 75e jaargang, 2007/2 De directieiet de Het bedrijf Haytema, dat toen steunde op de drie peilers: graan-, kunstmest- en bestrijdingsmiddelenhandel, maakte een gestadige groei door. De bloei van Haijtema b.v. was mede te danken aan de vernieu wende ideeën binnen het bedrijf, zoals onder andere: - de losse overslag van granen; - de losse overslag van middelen ter bestrijding van aaltjes; - het creëren van demonstratievelden waar op de werking van nieuwe bestrijdings middelen werd getoond; - het demonstreren van apparatuur met nieuwe spuittechnieken; - het toepassen van middelen om de bewaarbaarheid van producten te ver lengen. Ook de goede contacten met de grote chemische bedrijven als Shell, Basf en Bayer speelden daarbij een belangrijke rol. Demonstraties op proefvelden blijken bij agrariërs, die nogal praktisch zijn ingesteld, steeds goed aan te slaan. len Wim de Koning (links) en Cuust Moors overwegen opname in het pakket van een nieuw product, (1978). Uitbreiding en overnames In de jaren zeventig en daarna kwam de gewasbeschermingsbranche steeds meer onder druk te staan van de politiek en de verschillende milieuorganisaties. Tegelij kertijd stopten veel kleine boeren met hun bedrijf. Dit alles betekende een onzekere toekomst, ook voor Haijtema. De directeuren De Koning en Moors probeerden beiden op hun eigen wijze via de brancheorganisatie de politiek tegengas te geven. Voor Haijtema b.v. tevens alle reden om te zoeken naar uitbreiding en schaalvergroting De groei van het bedrijf uitte zich met de bouw van een nieuwe loods in 1976 en de bouw van drie grote silo's voor graanopslag (2000 ton) in 1983. Het graan wordt aan de Industrieweg ingenomen, gedroogd en voorgeschoond en verlaat het bedrijf als product voor de meelindustrie, als veevoer of als zaaizaad. De aanvoer van zaden betreft tegenwoordig vooral tarwe en gerst en in toenemende ia

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2007 | | pagina 14