Kroniek no. 47, 15e jaargang, 2007/2 De dorskast heeft z'n werk gedaan. Het graan gaat per vrachtauto naar de graanopslag van Haijtema te Middenmeer, (1932). Na het plotselinge overlijden van directeur Henk Haijtema in 1949 kwam de verant woordelijkheid voor het bedrijf te liggen bij diens zoon Klaas. Daar Klaas nog studeerde werd Marius Woets (eerder boekhouder) aangetrokken als zaakvoer der van het bedrijf in Middenmeer. In goed overleg besloten zij om de kunstmestdivisie van het bedrijf te verko pen aan het Internationaal Handelsbedrijf De Vulcaan te Rotterdam. Woets, die aan de Kanaalweg woonde bleef kunstmest verkopen op commissiebasis. Tijden één van zijn handelsmissies naar Rotterdam in 1950 haalde Woets ene Wim de Koning, die in de commissiehandel in granen en zaden zat, over om bij hem te komen werken. De reden hiervoor was dat Klaas Haijtema en bedrijfsleider Woets een te geringe handelservaring hadden. De Koning zag daar wel brood in. De in Hitlegersberg, (een inmiddels allang door Rotterdam geannexeerd gehucht) wonende Wim de Koning moest nog in militaire dienst. Vanwege een ongeval kreeg de nog jonge De Koning uitstel en later afstel van de militaire dienstplicht. Kort daarna volgde zijn overstap naar Middenmeer, waar hij een woning vond in de Prof. Lorentzstraat. In 1953 werd Wim de Koning adjunct directeur van dit Middenmeerse handels bedrijf. Omdat hij zijn sporen in de graanhandel al vroeg had verdiend werd De Koning benoemd tot arbiter van de Rotterdamse Korenbeurs. In de jaren zestig ging het bedrijf Haijtema ook in de bestrijdingsmiddelenhandel. (Tegenwoor dig spreken we van 'gewasbescher mingsmiddelen'.) Deze nieuwe loot aan het bedrijf ontwikkelde zich, ondanks de felle en grote concurrentie, zo voorspoedig dat na verloop van enkele jaren een filiaal van deze bedrijfstak werd gevestigd in Zaltbommel en in de Noordoostpolder. Zo'n tien jaar later werden deze beide filialen verkocht en gingen als zelfstandige bedrij ven verder. Het was 1968 toen Guust Moors in dienst trad bij Haijtema b.v. als vertegen woordiger in bestrijdingsmiddelen. Wat die handel betreft werd Haijtema een geduchte concurrent van het Loonbedrijf G. Wolfs en van de Aardappelhandel J.P. Koolhaas, die beide ook in bestrijdingsmiddelen deden. Al gauw beperkten deze twee bedrijven zich tot hun hoofdtaak, respectievelijk loonwerk en aardappelhandel. De bedrijfsleiding in andere handen 'Je neemt het maar van mij over!' kreeg Guust Moors in 1973 te horen van directeur Woets toen hij zijn vertrek bij Haijtema b.v. aankondigde. Zo is het gekomen dat in 1973 Haijtema b.v. eigendom werd van Wim de Koning en Guust Moors. 13

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2007 | | pagina 13