Gevelstenen in de Wieringermeer Kroniek no. 46, 15e jaargang, 200J/1 Bij ons Genootschap kwam de vraag binnen of er iets meer bekend was over de gevelstenen die herinneren aan de onderwaterzetting. Deze stenen zijn ingemetseld in sommige boerderijen en enkele woningen en overheidsgebouwen. In onze collectie bevinden zich twee ver schillende uitvoeringen, links en rechts afgebeeld op deze pagina. Totaal zijn er minstens drie verschillende uitvoeringen toegepast, de middelste foto is gemaakt van de steen die o.a. is geplaatst in de gemalen Leemans en Lely. Het betreft hier een geglazuurde en ingekleurde gedenk steen. Dit type is, naast de andere twee modellen, ook ingemetseld naast de voor deur van de woningen van herbouwde boerderijen. Deze komt ook in een egale bruine kleur voor. De verschillende typen zijn alleen geplaatst in gebouwen die ook daadwerkelijk door de onderwaterzetting verwoest zijn ge weest. Een uitzondering hierop zijn de gemalen. Veel pachterswoningen van boerderijen in de diepere gedeelten van onze polder zijn van een van bovenstaande gedenkstenen voorzien en de verdeling van de verschillende modellen lijkt willekeurig te zijn. De woningen aan de Terpstraat in Wieringerwerf, destijds behorende bij het Domeinkantoor hebben bij de herbouw ook een gevelsteen gekregen. In totaal zullen er enkele honderden ingemetseld zijn. Na enig speurwerk in onze archieven blijven toch nog enkele vragen onbeantwoord; Waarom zijn er drie verschillende modellen en wie maakte de keuze voor plaatsing? Had de zittende pachter invloed op de plaatsing en het type gevelsteen? In hoeverre moest een gebouw beschadigd zijn om een steen te ont vangen? Zijn er nog andere varianten bekend? Wie was de ontwerper? Wie meer weet kan contact opnemen met de redactie, maar antwoorden is ook mogelijk via de rubriek 'Oproepen' op onze website. Deze is te vinden op internet via www.wieringermeergeschiedenis.nl 46

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2007 | | pagina 48