BOEKBESPREKING 75e jaargang 2007/ 1, nr. 46 12. Door vervuiling van het water zal het IJsselmeer als visterrein niets hebben te betekenen. 13. Het probleem van de ontwatering der omliggende provincies wordt door de drooglegging niet opgelost. 14. Het probleem van overbevolking en werkeloosheid worden door deze onderneming evenmin opgelost. 15. De voedselvoorziening - en vooral in oorlogstijd - zal door deze maatregel eer verslechteren dan verbeteren. 16. We worden beroofd van een gezond, smakelijk en voedzaam volksartikel dat niets kost en gelijk staat met vlees. 17. De Zuiderzee is door haar geringe diepte ongeschikt voor grote stoom- visserijen. Rederijen of maatschappijen hebben daar geen reden van bestaan. Zuiderzeevissers zijn allen kleine, Door Bas Sleeuwenhoek. Uitgegeven door De Grintfisker te Schiedam in 2006. Wrakken tussen opschietend graan, aan gespoelde kadavers van bruinvissen, verlaten rokerijen: overat zag je het einde van de Zuiderzee. Bas Sleeuwenhoek trok langs het IJsselmeer en interviewde meer dan honderd kustbewoners over de aanleg van de Afsluitdijk. Wat veranderde er in het landschap toen door de aanleg van de Afsluitdijk eb en vloed verdwenen? zelfstandige mensen, die nooit staken en flinke zeevaarders kweken; een zelfde slag mensen als de kleine land bouwers, die op een boerderijtje met hard werken vooruit trachten te komen, welke bedrijfstak door de regering wel wordt gesteund. Door de Zuiderzee droog te leggen worden we, wat de visvoorziening betreft, geheel afhan kelijk van de Noordzee, die in oor logstijd versperd is door de mijnen en waar in vredestijd de stakingen niet van de lucht zijn. 18. Het droogmaken van de Zuiderzee is en blijft een gevaarlijke onderneming, die voor heel Nederland de meest nood lottige gevolgen kan hebben. Wjd. Zout wordt zoet, de haring en ansjovis sterven uit en het leven neemt een wending. Heel wat vissers worden brug- of sluiswachter, dijkwerker of arbeider en visserskinderen trekken naar de fabrieken. Op 28 mei 1932 om 13.02 uur liep Grietje Bosker uit Hippolytushoef als eerste over de gesloten Afsluitdijk. Sindsdien kreeg Nederland er met de Zuiderzeepolders een 'twaalfde provincie' bij. Hoe beleefden de bewoners van de oude kust de afsluiting van hun Zuiderzee? Wat is er nog over van de plaatselijke gebruiken en tradities? Het Schrale Eind voert langs eenmanshaventjes in Gaasterland, het laatste Zuiderzeeduin op de Veluwe en brakke akkers in de Wieringermeer. De reis begint en eindigt in Laaksum, vlakbij de plek waar ingenieur Adriaan Huët in de 19de eeuw een afsluitdijk plande: een dijk die nooit werd aangelegd. In deze rubriek wordt een korte samenvat ting gegeven van de inhoud van een boek dat in het archief van ons Genootschap voorkomt. Deze keer "Het Schrale Eind, een reis langs de bedwongen Zuiderzee" 41

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2007 | | pagina 43