Herinnering aan de Wieringermeerscholen Kroniek no. 46, 75e jaargang, 2007/1 Eind 1931 waren er in de Wieringermeer 69 vaste bewoners waarvan 21 schoolgaande kinderen. Eind 1932 waren er 918 vaste bewoners waarvan 136 schoolgaande kinderen in Slootdorp en 62 in Midden- meer. In het jaarboek "Oud en nieuw West- Friesland" van het Historisch Genootschap West-Friesland vertelt de Wieringermeer- pionier Theodorus List hoe moeilijk het was om de jonge schooljuf van Harlingen te verhuizen naar de pas drooggevallen polder. Hij schrijft: "Haar meubeltje werden via Wieringen naar de boerderij 'De Eerste' gebracht. Er was geen weg en ook geen brug over het kanaal bij Slootdorp. Er was wel een kleine rivierpont. Die legden we dwars in het kanaal met een oprijklep gedeeltelijk op een klaargemaakte oprit. We trokken de verhuiswagen met behulp van een rupstractor op de pont, hoe weinig zin de chauffeur ook in deze operatie had. Het was de bedoeling bij aankomst in Slootdorp de verhuiswagen van de pont naar haar woning te trekken, maar de chauffeur weigerde de pont te verlaten. Het vervoer van het meubilair naar de woning nam toen een enorme tijd in beslag. Bij de terugkeer naar Wieringen zakte de wagen door het ongeduld van de chauffeur tot de assen in de modder en het heeft ons uren gekost voor we de lege verhuiswagen weer op vaste grond hadden." Juffrouw van Harlingen kreeg aan de Slootweg de helft van een dubbele woning als woonhuis en de andere helft als schoollokaal. Na enige tijd verhuisde zij naar een ander huis en werd de tussen muur er tussenuit gehaald. Zo ontstond er een groter leslokaal. In Wieringerwerf Pas in februari 1936 werd de Wieringer- meerschoolin Wieringerwerf als officiële school gestart als gezamenlijke school voor de openbare en katholieke leerlingen. Op 1 april 1936 telde die school al 110 leerlingen, met als onderwijzers onder andere juffrouw Peulen. De vakanties waren altijd van de laatste zaterdag in juli tot en met de eerste zaterdag in september. De schooltijden waren van 9 tot 12 uur en van half 2 tot half vier. Er waren acht klassen en acht leerjaren en men was verplicht om tot zijn veertiende jaar naar school te gaan. De oorlogsjaren zijn ook voor de school niet onopgemerkt voorbijgegaan. Het hoofd van de scholen ontving van de bezetter o.a. een brief, waarin overeen komstig de wens van de bezetting autoriteiten de beeltenis van de koningin terstond uit school verwijderd moest worden. Een vliegtuigbom valt in Wieringerwerf ongeveer tweehonderd meter van de school vandaan. Door de enorme ontploffing sneuvelen alle ramen van de Wieringermeerschool aan de Terpstraat. Op 17 april 1945 is het schoolgaan over tot en met begin februari 1946 als er weer voor het eerst les gegeven gaat worden met name op de school in Slootdorp. Sommigen leerlingen moeten naar Medemblik, omdat er in de school te Slootdorp geen ruimte genoeg is. 34

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2007 | | pagina 36