15e jaargang 2007/ nr. 46 dan tegenwoordig. Dit gold zeker in de beginjaren van de Wieringermeer toen verschillende wegen nog moesten worden aangelegd en diverse bruggen eveneens ontbraken. Het brugwachterswerk beviel Briek niet zo. Hij voelde zich te gebonden. Hij zat eigenlijk vast aan de brug en te opgesloten in het wachthuisje met de vele cactussen voor de raampjes. De vijf oorlogsjaren zijn voor het gezin Briek niet altijd plezierig geweest, maar honger hebben ze nooit geleden. Boer Kroon heeft het grote gezin wat dit betreft vaak geholpen. Ook van anderen kwam wel hulp. Tijdens de oorlog gebeurde het nogal eens dat de stroom uitviel. Als er dan een schip kwam moest de brug met de hand worden opengedraaid. Dat was een zware klus. De oudste zoon Cor moest dan helpen draaien. Als brugwachter behoorde het ook tot je taak dat je de brug schoon en heel hield. Als er boeren met een rupstrekker over de brug wilden moesten er eerst ijzeren platen over het houten brugdek gelegd worden. Ook dat gebeurde allemaal met de hand, waarbij de betreffende trekkerchauffeur werd ingeschakeld. Op de dag van de onderwaterzetting (17 april 1945) werden de kinderen Briek en het nodige huisraad met paard en wagen naar Abbekerk gebracht. De ouders Briek zijn de nacht van 17 op 18 april nog aan de Alkmaarseweg gebleven. De brug moest namelijk opengedraaid worden als het water een bepaald peil had bereikt; eerder mocht brugwachter Briek niet van zijn post. Op 18 april was het niveau van het water in de polder zo hoog dat de brug moest worden opengezet, waarna vader en moeder Briek ook naar Abbekerk ver trokken. 29

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2007 | | pagina 31