Het Briekse bos Kroniek no. 46, 75e jaargang, 2007/7 Even buiten Middenmeer, vlak bij de Alkmaarsebrug, bevindt zich een bos(je), dat "het Briekse bos" wordt genoemd. Het bos heeft een aardige oppervlakte, waarin enkele fiets- en wandelpaden, (schelpen paadjes) zijn aangelegd. Dit bos is aangeplant in de beginjaren van de Wieringermeer in 1932 op een perceel restgrond tussen de Alkmaarseweg, Cultuurweg en Westfriesevaart. Door de jaren heen is dit bos een speelbos geweest voor de jeugd van Middenmeer. Het Briekse bos dankt de naam aan de heer E. Briek, die van 1937 tot 1945 brugwachter was van de Alkmaarsebrug, of aan de tien kinderen Briek, die met hun vriendjes en vriendinnetjes 's zomers bijna dagelijks speelden in dit bos. De familie Briek komt oorspronkelijk uit de buurt van de Groningse plaats Slochteren. Het gezin -toen met vier kinderen- verhuisde in 1928 vanuit het hoge Noorden, waar weinig werk was, naar het Noord- Hollandse plaatsje Abbekerk. Vader Briek was daar al eerder ingetrokken bij een zwager en schoonzus en had werk gevonden bij de Dienst der Zuiderzee werken. Hij werd ingeschakeld bij grondwerkzaamheden vóór en tijdens de bouw van gemaal Lely nabij Medemblik. Het was daar zwaar werk, zeker voor de heer Briek die hartpatiënt was. Daarom nam hij altijd zijn hond mee naar z'n werk, die hem met fiets en al mocht voorttrekken. Later toen de drooggevallen polder in cultuur werd gebracht kreeg Briek - toen in dienst van Rijkswaterstaat, het toezicht opgedragen op het graven en onderhoud van de tochten en kanalen. In 1934 kwam het gezin Briek vanuit Abbekerk over naar de Wieringermeer. Ze kwamen te wonen in één van de dubbele woningen aan de Alkmaarseweg nabij de Alkmaarsebrug. Daar groeide het gezin uit tot tien kinderen. Naast hen woonde het gezin Entius. Entius was de eerste brugwachter van de Alkmaarsebrug. Hij werd later sluiswachter in Medemblik en als brugwachter opgevolgd door de heer Smit. Inmiddels was vader Briek werkzaam als kantonnier, dus veel van huis op de fiets. Toen brugwachter Smit in 1937 naar elders vertrok werd Briek aangesteld als zijn opvolger. Het bos nabij de brug begon zich toen der tijd al aardig te ontwikkelen en werd ook steeds meer het speelterrein van de kinderen Briek. Opname van de het Briekse bos in juli 1943 Brugwachter Briek had dagelijks dienst van 's morgens zeven tot 's avonds zeven uur. Het transport van goederen over het water vond in die jaren veel intensiever plaats 28

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2007 | | pagina 30