15e jaargang 2007/ i, nr. 46 de agrarische pakhuizen in Middenmeer en Wieringerwerf-Zuid. In 1939 verhuisde het bedrijf "De West fries" - intussen uitgebreid tot drie schepen en drie vrachtwagens - naar Middenmeer. Het gezin Butter ging wonen in de woning Poststraat nr. 6. De schepen vonden ligplaats in het kanaal, (de Wieringerwerfvaart) achter de pakhuizen en voor de vrachtwagens werd een houten loods gebouwd met daarachter een ronde nishut aan de Industrieweg. De oorlogsjaren De Tweede Wereldoorlog luidde een moeilijke periode in voor het bedrijf van Cor Butter. Al vrij snel werden twee van de drie vrachtwagens gevorderd door de Duitsers. Een T-Fordje bleef achter, waarop later een gasgenerator werd gemonteerd. In die periode vervoerde Butter agrarische producten van de Wieringermeer naar de steden. De laatste jaren van de oorlog moest de vracht onder politiebewaking worden gelost, omdat de hongerige mensen de schepen probeerden te bestormen. Op onderstaande foto uit 1941 met daarop het voetbalelftal van de Middenstand van Middenmeer zien we uiterst links vooraan Cor Butter. De competitie van het zogenaamde bedrijfsvoetbal dat in de polder werd georganiseerd, bood enige ontspanning in die bezettingstijd. De onderwaterzetting en wederopbouw Toen de Wieringermeerpolder op 17 april 1945 door de Duitsers onder water werd gezet zette Cor Butter zijn schepen in om huisraad van diverse polderbewoners te redden en naar 'het oude land'te brengen. Zelf evacueerde het gezin Butter naar familie in Wieringerwaard, waar ze drie maanden verbleven. Toen wist Butter een woonboot op de kop te tikken, die werd afgemeerd in Kolhorn, alwaar de kinderen Butter toen ook naar school gingen. At gauw na de 2e drooglegging voer Butter met zijn woonboot naar Middenmeer. De vroegere woning aan de Poststraat was blijven staan. Na een degelijke opknapbeurt kon eind 1946 het huis weer worden bewoond. Het voetbalelftal van de Middenstand van Middenmeer in 1941. Voorste rij: Cor Butter/ beurtschipper, Piet Smit/ drogist, Cesinus Kroon/ herenkleding. In het midden: Jan Vos/ kolenboer, PieterJannenga/ schilder, Cees Dekker/ ijzerwaren. Achterste rij: Toon Nipshagen/ elektra, Frits Schaafstra/ loodgieter, Cert Zwart/ kapper, Ko de Croote/ bakker, Ruud Smit/ hotel en aan de witte broek te zien reservespelerThijs van Vegjen/ Wieringermeerbode. 17

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2007 | | pagina 19