Jaar Kreileroord 15e jaargang 2007/ 7, nr. 46 Het eerste plannen om een vierde dorp in de Wieringermeer te stichten dateren al vanaf 1949. Toen werd er al een grond onderzoek uitgevoerd op de plaats waar Kreileroord, destijds het Vierde Dorp genoemd, mogelijk zou gaan verrijzen. Het zou echter pas 1956 zijn dat een meerderheid van de gemeenteraad van Wieringermeer (met drie tegenstemmers) besloot tot het stichten van het vierde dorp op de hoek Oosterterpweg - Noorderkwel- weg. Tijdens een presentatie van de maquette van het toekomstige dorp aan de Nederlandse pers werd het volgende gezegd: "Het wordt een zuiver agrarisch dorp, ongeveer zo groot als Slootdorp en zal zo'n 1.400 inwoners gaan tellen. Zij zullen wonen in een nieuw dorp dat 33 ha groot zal zijn met 250 huizen, 20 winkels, 20 bejaardenwoningen, 20 bedrijfspanden, 40 midenstandswoningen en met 3 kerken, 3 lagere scholen en 2 kleuterscholen en bovenal een busstation". Nu 50 jaar later: jammer genoeg geen winkels, geen 20 bedrijfspanden, geen kerken en zelfs geen bushalte, maar wel sinds 2006 een schitterend dorps-, gemeenschapshuis, of zoals het wordt genoemd, het multifunctioneel centrum "De Doorbraak". Laten we hier mevrouw let van Gelder, secretaris van de Dorpsraad en voorzitter van de "Werkgroep 50 jaar Kreileroord" citeren, die ons het volgende schreef: "De laatste 25 jaar is Kreileroord een dorp dat veel moet investeren om te overleven als dorpsgemeenschap. De vele vere nigingen die het dorp rijk is moeten veel investeren in het behoud van leden. De toneelvereniging "Stella" is een voor beeld, waarbij dit niet lukte. Kreileroord blijft last houden van haar negatieve imago. De bewoners willen dit gezamenlijk veranderen en er werd besloten dat de huurhuizen voor een deel in de verkoop gaan. De bedoeling is om zo te zorgen dat bewoners verantwoordelijk worden voor hun eigen bezit en voor hun omgeving. De Dorpsraad en de Werk groepen, die onder de Dorpsraad func tioneren doen hun best om bij het gemeentebestuur aan te dragen wat er zoal schort aan het beleid ten opzichte van de jongste kern van de gemeente. De bewoners weten als geen ander dat het verliezen van voorzieningen het dorp niet leefbaar houden. Eind jaren negentig lijkt de gemeente haar verantwoordelijkheid te nemen. Er wordt besloten een multifunctioneel centrum te 13

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2007 | | pagina 15