BERICHT VAN DE VOORZITTER Beste leden van ons Genootschap, Ieder jaar heeft zijn eigen verhaal, zo ook 2006, er is weer veel beweging geweest in ons Genootschap. Het begon al goed, Alle Metzlar, een oud-polderbewoner, meldde zich aan om voor ons Genootschap een Web-site te maken, en deze te onderhouden; een mooie aanwinst. www.wieringermeergeschiedenis.nl" duidelijker kon het niet. Klikt U ook eens in, er is veel te vinden, b.v." De Pionier verteld". Dan zult U zien dat deze site gevuld is met verhalen uit de Wieringermeer. Het leuke is dat U op deze vertellingen kunt reageren. Van het Comité "75 jaar Wieringermeer" kregen wij geld om een training te organiseren, n.l. "Verhalen vertellen". Er meldden zich 10 mensen aan om hieraan mee te doen. Na gezellige en leerzame cursusavonden, ging men de praktijk in, en het resultaat was geweldig. Er zijn nu meer dan 20 verhalen te lezen op onze website, de moeite waard om te lezen. De verhalen worden geredigeerd door Mare Bischoff-Tulleken, en met foto doorgestuurd naar Alle Metlzar. Die plaatst dit op onze website. Nu kunnen we wereldwijd worden bekeken. Hartelijk dank aan iedereen die hier aan meewerkt. Het is dus weer een verbreding, de Kroniek met de lange verhalen en op de website de korte verhalen. Na het boek, "Negentig Wieringermeerders in Nederlands-Indie en Nieuw- Guinea" en de brochure, "De "Waarheid over 17 April 1945", heeft Bas Blijdorp besloten een boek/bundel uit te geven onder de titel "1940-1945. De Wieringermeer in de bezettingsjaren" De Tweede Wereldoorlog en de bezettingsjarenl940-1945 liggen al weer meer dan zestig jaar achter ons. Je zou denken, heeft het nu nog wel zin om daar bij stil te staan en is men nu nog wel geïnteresseerd in de geschiedenis van die periode? U bent dat vast wel. Vergeten kunnen we die periode toch niet.! Het in cultuur brengen van de polder is uitvoerig beschreven en gedocumenteerd, maar over de afbouw daarvan in de bezettingstijd is minder bekendgemaakt. De kranten stonden onder censuur. Er mocht niets ten nadele van de bezetter geschreven worden Als medewerker van het Historisch Genootschap kwam Bas Blijdorp tot de ontdekking, dat hij tot die garde behoort, die nog een sterke binding met die tijd heeft en daarom moest proberen om nog iets uit die tijd op schrift te stellen, om het zo voor de volgende generaties te bewaren. De hele verhalenbundel is gebaseerd op officiële gegevens die te vinden waren in het archief van de gemeente, nu ondergebracht bij het Centraal Archief te Alkmaar. Een andere bron was de Wieringermeerbode van 1940- 1945. Door de censuur op de pers waren deze berichten eenzijdig, maar er zijn wel gegevens uit over genomen. Het is nu zover dat het geheel klaar ligt voor de drukker. 4

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2006 | | pagina 6