Maai-dorschmachine. Teneinde de bruikbaarheid van deze in het buitenland reeds meer gebezigde machine na te gaan, werden dit jaar, voor het eerst proeven genomen. Eind Juli aangekomen, werd reeds dadelijk de nadeelige invloed ondervonden van het Hollandsche klimaat. Tengevolge van het regenachtige weer toch kon eerst begin Augustus de machine in werking worden gesteld. Na een sukkelperiode van enkele dagen wegens ongeschoold personeel en onbekendheid met de machine, leverde deze verder vrij behoorlijk werk. Het gedorschte graan werd zoo noodig onmiddellijk in de graandrooginrichting nagedroogd. Het graan wordt niet zoo goed gereinigd als bij de stationnaire dorschmachines, zoodat naschoonen meestal gewenscht is. Dit is echter ook het geval bij tarwe gedorscht door de stationnaire machines, wanneer de tarwe aan de tarweorganisatie geleverd moet worden. Daarna werd de machine nog gebruikt als rijdende dorschmachine?langs de ruiters en schelfjes; het spreekt vanzelf, dat bij deze laatste werkwijze de verkregen besparing gering is en uitsluitend bestaat in iets goedkooper transport en eventueel de kosten van het mijtzetten. De totale aanschaffingskosten bedroegen voorde maai-dorschmachine fl. 3800,- Bebouwingsplan Wieringerwerf. Lag het aanvankelijk in de bedoeling het hoofddorp Wieringerwerf te stichten ten zuiden van de Terp, de uitkomsten van een nauwgezet bodemonderzoek ter plaatse brachten aan het licht, dat aldaar een nogal kostbare fundeering zou worden vereischt, waarom werd besloten het nieuwe dorp meer noordwaarts te stichten. In verband hiermede werd een nieuw bebouwingsplan ontworpen, dat bij beschikking van den Minister van Waterstaat dd. 15 November 1934 werd goedgekeurd. Met de voorbereiding van den bouw van 100 woningen ter plaatse is reeds aangevangen. Uitgifte boerderijen. In de verslagperiode kon worden overgegaan tot de uitgifte in pacht van de eerste boerderijen. Zij werden in drie series aangeboden, te weten: le serie bestaande uit 15 graslandbedrijven op lichten grond, omvattende elk een oppervlakte aanvankelijk van circa 20 ha. met mogelijkheid deze uit te breiden tot ongeveer 40 ha in het tweede pachtjaar. 2e serie bestaande uit 8 akkerbouw- en gemengde bedrijven op zwaarderen grond, omvattende elk een oppervlakte van aanvankelijk ongeveer 54 ha, met mogelijkheid deze uit te breiden tot ongeveer 75 ha in het tweede pachtjaar. 3e serie bestaande uit 17 grasland- en gemengde bedrijven op lichten grond, omvattende elk een oppervlakte aanvankelijk van circa 20 ha voor de grasland- en 25 ha voor de gemengde bedrijven, met mogelijkheid tot verdubbeling van deze grootten in het tweede pachtjaar. 32

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2006 | | pagina 34