Voorbereiding voor de opvang van de arbeiders Er was in de "Oostwaard" een mooie grote keuken die nog ingericht moest worden. Kookketels en ander keukeninventaris moest nog worden aangevoerd. Dit kreeg gaandeweg z'n beslag. Er moest ook nog uitbreiding van personeel komen. Ik kreeg mandaat om enkele jongens uit Groningen te benaderen om naar de "Oostwaard" te komen, wat lukte. Boven in het gebouw werd een zaal met stapelbedden ingericht en in de benedenzaal werden een aantal tafels en stoelen geplaatst. Alles werd in gereedheid gebracht voor de komst van D.U.W.-arbeiders uit Amsterdam. Intussen werd het personeel nog uitgebreid met een paar jongens elders uit het land. Er werden ook enkele randboerderijen tot kampen zonder eigen keuken ingericht. Het waren de boerderijen Ulkehof, Waardzicht en Haukeshoef. Op iedere boerderij (kamp) kreeg een assistent-beheerder de leiding. Vanuit de keuken "Oostwaard" moest de algehele consumptie worden aangevoerd. Voor allerlei transport kwamen twee dienstvrachtauto's ter beschikking. Blauwgeel gevlamde Bedfords met het opschrift "Queens Messengers Convoy". Op de zijkant stond: "Food Flying Squad". Vermoedelijk gewezen legerauto's. De benodigde chauffeurs werden aangetrokken. Voor vervoer van de warme voeding naar de sub-kampen werden een aantal dubbelwandige gamellen aangeschaft. Toen in een later stadium de sub-kampen bezet waren werd er zeker voor zo'n zes a zevenhonderd mensen gekookt. Voor verzorging in en rond het gebouw werden enkele Amsterdamse arbeiders aangetrokken (corvee-groepje). Al vrij snel werd een tweeploegendienst ingesteld (van 04.00 tot 12.00 uur en van 12.00 tot 20.00 uur). Er was daardoor wat extra keukenpersoneel nodig. Dirk Gaasterland voor één van de dienstauto's nabij de Oostwaard Bevoorrading De vaste magazijnvoorraad kwam van een centraal D.U.W.-magazijn uit Zwolle, met één keer per veertien dagen aanvoer. Een kwestie om goed op eigen voorraad te letten. Aanvoer van andere voedingswaar was als volgt: WEENS MESSENGERS CONVOY 26

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2006 | | pagina 28