HERINNERINGEN AAN KAMP "OOSTWAARD" van Dirk Gaasterland Naar de Wieringermeer Zomaar in september 1945 gaan werken in de keuken van "Oostwaard in de Wieringermeer? Nee, zo was het niet. Ik had enkele jaren keukenervaring in arbeiderskampen in het noorden van Groningen en ook nog in de Noordoostpolder. Enkele maanden voor de bevrijding in mei 1945 kwam er een onderbreking. Het was in augustus 1945 dat ik een vroegere rayonchef van de Dienst Uitvoering van Werken (D.U.W.) in Groningen benaderde, om mogelijk mijn werk weer te hervatten. We pasten elkaar precies, want hij had werk voor mij in de Wieringermeer. Met fiets en al meegereisd met een vrachtauto van de familie en afgezet in Anna Paulowna kwam ik de eerste avond in het donker aan. De ontvangst op "Oostwaard" was hartelijk en ik voelde me er gauw thuis. De beheerder was de heer J. Markenstein, (woonde er met zijn gezin), en de keukenchef was Henk Versluis. De laatste was een grote vent met veel humor. Het water (vanwege de inundatie) stond nog vrij dicht achter de "Oostwaard". Het eerdere gemeenschapshuis van het Joodse werkdorpdat vanaf 1941 behoorde bij de proefboerderij De Oostwaardhoeve, deed vanaf september 1945 dienst als arbeiderskamp "Oostwaard". In onze Kroniek nr. 43, pagina 25 e.v. beschreven we, betreffende de wederopbouw van de Wieringermeer na de tweede drooglegging, de arbeidsomstandigheden van de vele arbeiders die gehuisvest waren in diverse kampen. Van de nu 83-jarige Dirk Gaasterland te Groningen ontvingen wij - na zijn bezoek aan de Wieringermeer en ons Genootschapshuis- zijn herinneringen - en enkele foto's - aan het kamp "Oostwaard", waar hij vanaf september 1945 tot in het najaar 1948 heeft gewerkt als kok-beheerder. Hier volgt zijn verhaal. 25

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2006 | | pagina 27