BOEKBESPREKING "Blitzkrieg! halte Kornwerderzand" Door Hans Sprakel en Anke Sprakel. Uitgegeven door Profiel Uitgeverij te Bedum in 2006. De woonhuizen, het pompstation en hotel De Keijzer bij Kornwerderzand werden in mei 1940 in brand gestoken. Niet door Duitsers, die oprukten naar Noord-Holland, maar door Nederlandse troepen, om meer zicht te hebben op de enige doorgaande weg, die Noord-Holland met Friesland verbond en die zij tot aan de capitulatie met hand en tand wisten te verdedigen. De manschappen op Kornwerderzand hadden een rotsvast vertrouwen in de sterkte van hun vesting. Evenals de kazematten in Den Oever behoorde Kornwerderzand midden jaren dertig van de vorige eeuw tot de modernste vestingwerken van Europa. De metersdikke betonnen muren gaven een veilig gevoel en de vesting bleek goed bestand tegen het oorlogsgeweld. Vijf dagen lang bleek de vesting met zijn 225 manschappen onneembaar. Er werd dan ook met veel ongeloof gereageerd op het bericht dat Nederland na het bombardement op Rotterdam capituleerde. Er waren op dat moment aan Nederlandse zijde slechts enkele lichtgewonden en de schade aan de vesting bleek minimaal. Hierna werden de kazematten aan de Duitsers overgegeven. Zij bleven daar tot de oorlog ten einde was. In dit onlangs verschenen boek zijn veel verslagen opgenomen van ooggetuigen van de slag om de Afsluitdijk. Er is in de loop der jaren al het nodige gezegd en geschreven over wat er zich afspeelde op Kornwerderzand, maar nooit eerder kwamen de Nederlandse en Duitse veteranen zo uitvoerig aan het woord. Zij vertellen over hun herinneringen aan de vijf oorlogsdagen in mei. Het is een onthullend en emotioneel verslag, dat een einde maakt aan alle mythes en geruchten rondom de strijd. Zodoende kan na jaren een duidelijk totaalbeeld worden geschetst van de gebeurtenissen die daar rond mei 1940 plaatsvonden. Dit boek is nog verkrijgbaar bij de plaatselijke boekhandel voor 17,50 - ISBN 90 5294 361 3 MBT In deze rubriek wordt een korte samenvatting gegeven van de inhoud van een boek dat in het archief van ons Genootschap voorkomt. Deze keer. 41

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2006 | | pagina 43