65 jaar Oostwaardhoeve H sj BOEK "65 JAAR OOSTWAARDHOEVE" op goede gronden Ter gelegenheid van het 65 jarig bestaan van het Proefbedrijf Oostwaardhoeve is op vrijdag 23 juni j.l een boek gepresenteerd over de boeiende historie van dit voor de ontwikkeling van de landbouwmechanisatie zo belangrijke bedrijf. Het boek is geschreven door Wil Datema m.m.v. Hans Breteler en Peter Goedbloed. Na het voorwoord, geschreven door de Minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, C. Veerman, wordt de eeuwenlange strijd van Nederland tegen het water beschreven, die uiteindelijk leidt tot de gedeeltelijke drooglegging en afsluiting van de Zuiderzee. Uitgebreid volgt er dan een verslag over de drooglegging, het in cultuur brengen en de verdere ontwikkeling van de Wieringermeerpolder. De gronden, waarop de Oostwaardhoeve sinds 1941 haar activiteiten ontplooit, werden de jaren daarvóór gepacht door de Stichting Joodsche Arbeid te Amsterdam. Deze Stichting zette zich vanaf juli 1934 in voor de omscholing van jonge joodse vluchtelingen -met het oog op emigratie naar Palestina- in dit z.g. Joodse Werkdorp aan de Nieuwesluizerweg. Een indrukwekkende beschrijving van alle wel en wee in en rond dit Werkdorp in het "Dagboek" van de bedrijfsleider, de heer A.C. Kemmeren vormde een leidraad voor de schrijver van het boek. Als in 1941 het Werkdorp door de Duitsers wordt ontruimd wordt op initiatief van Ir. S. Smeding en in overleg met de Directeur-Generaal van het Ministerie van Landbouw het joodse opleidingsinstituut omgevormd tot Proefbedrijf voor Landbouwwerktuigen en Landarbeidsmethoden. Dit gebeurt om te voorkomen dat het Werkdorp een opleidinc instituut wordt voor NSB'ers. De ontwikkeling van het proefbedrijf verliep vanaf 1941 aanvankelijk vanwege de oorlogsjaren en de inundatie van de Wieringermeer zeer moeizaam. Tot grote bloei kwam het bedrijf eind vijftiger, begin zestiger jaren van de vorige eeuw door de opkomst van de mechanisatie in de landbouw. Dankzij de 2006 JS- De verkleinde omslag van het boek 33

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2006 | | pagina 35