WIRON ZOALS HET EENS WAS "Het was tijdens een januaristorm in 1016, toen de gebieden ten westen van de "Flita", een betrekkelijk smalle vaargeul tussen Friesland en Holland, verloren gingen. De huidige Wieringermeerpolder, Anna Paulownapolder, Koegras, Wieringerwaard, Zijpe en de gehele landstreek benoorden Wieringen werden een prooi van de waterwolf. Van het eeuwenlang zo belangrijke Wiron bleef slechts Wieringen als een betrekkelijk klein eiland temidden van de maar al te dikwijls opkomende stormvloeden over. Hiermede was een gebied rijk aan historie verloren gegaan. Ten zuiden van Wieringen strekte zich tot aan Aartswoud, Hoogwoud en Barsingerhorn een groot bos uit, genoemd het Kreilerwoud. Het gehuchtje de Kreil bij Barsingerhorn herinnert nog aan deze naam. De kerk van Oosterland op Wieringen, de oudste van de kop van Noord-Holland, daterend van ongeveer 900, stond destijds bekend als de kerk van het Kreilerwoud. Wieringen en Medemblik waren toen nog rechtstreeks met elkaar verbonden door de Koningsweg, waarvan we nog een gedeelte op Wieringen kennen. Vanaf Medemblik liep deze weg met een kleine bocht ten oosten van Medemblik ongeveer parallel met de tegenwoordige Wieringermeerdijk naar 't Graafschap Texla, nu Texel en Vlieland. Aan deze weg lagen ook de twee Koningsburchten, één ten noorden van Medemblik en de andere aan de zuidkant van Wieringen. (Men moet hierbij de eerste burcht niet verwarren met het thans nog bestaande Radboutkasteel in Medemblik.) Die bij Medemblik, gelegen aan het Lekerdalmeer, tegenover het gemaal Lely buiten de Wieringermeerdijk, is geheel door de zee overspoeld. Van de burcht te Wieringen zijn bij de inpoldering van de Polder Waard Nieuwland nog de funderingen aangetroffen. De grond waarop het kasteel stond ongeveer 1 km ten noorden van de brug bij de Poldersteiger, staat thans nog bekend als "de Burge". Op nog geen 2 km ten oosten van Wieringerwerf stond eens de voorganger van deze twee kastelen, de "Oude Burcht". Deze burcht lag tussen de dorpen "Woudbrugge" aan het Woudbruggemeer" (bij Wieringerwerf) en "Gangel" (bij de haven de "Oude Zeug".) Bij de verkaveling van dat gedeelte van de Wieringermeer werden massa's keisteentjes gevonden, die gediend hebben tot deklaag van de weg, waarover het verkeer tussen de dorpen Woudbrugge en Gangel werd onderhouden. Ook van de zware bomen die zich aan de woudrand langs de Koningsweg verhieven werden nog resten aangetroffen waartegen de zware graafmachines het moesten afleggen. Zo zien we, dat waar thans Kreileroord ligt, zo'n duizend jaar geleden reeds onze voorvaderen gewoond hebben." Overgenomen uit de Wieringermeerbode van juli 1956 van de hand van J.J. Bosker, die op zijn beurt putte uit de onderzoekingen verricht door zijn broer de heer Okko Bosker. Dit artikel verscheen i.v.m. de bouw van de eerste woningen in Kreileroord, toen nog "Dorp IV" genoemd.) 32

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2006 | | pagina 34