mmÊ 1 HHr In de Wieringermeer begon Van Wieren met transportwerk voor de Landbouwcultuurmaatschappij, (stro en andere landbouwproducten en wat later in opdracht van de Directie Wieringermeer met het vervoer van bouwmaterialen voor de opbouw van het dorp Wieringerwerf. Toen de Groninger veehandelaar Ietse Bos zich in de Wieringermeer vestigde begon Van Wieren ook hier met het vervoeren van vee naar en van Leeuwarden. Niet veel later reden ze ook voor andere kooplui w.o. Piet Hekkema, en boeren naar de veemarkt in Purmerend, Schagen en Hoorn. benzinepomp omgereden Het wagenpark breidde zich - zult u begrijpen - uit. Een vergunning voor opslag en het parkeren van de vrachtauto's werd in juli 1937 van de Wieringermeerdirectie verkregen op een perceel ter grootte van ong. 525 m? aan de Kerkstraat in Middenmeer, gelegen schuin achter de woning en de garage aan de Kanaalweg nr. 26. Er bleek volop werk te zijn voor het transportbedrijf in de tot ontwikkeling komende polder. Vanwege de dreigende oorlog werd in juli 1939 een vrachtwagen van Van Wieren gevorderd door de Commandant van de Luchtverdedigingsgroep Den Helder tegen een vergoeding van f. 12,50 per dag. Tijdens de Tweede Wereldoorlog kon het bedrijf aanvankelijk normaal bezig blijven, maar zo rond 1943 werd dat wat moeilijker, zeker toen de bezetter overging tot het vorderen van vrachtauto's. Daar had Klaas van Wieren heel geen trek in. Om te voorkomen dat zijn auto's in handen van de Duitsers vielen ontdeed hij deze van de z.g. spaakwielen, die ondergebracht werden in de kelder van de Ned. Hervormde kerk te Middenmeer. De carrosserie met opbouw werd verstopt in schuren bij boeren in de polder, o.a. aan de Kwelweg en de Oostermiddenmeerweg (bij Heidema). Klaas dook in die periode zelf ook onder. Het was een spannende tijd voor het gezin van Wieren, dat intussen was uitgebreid met zoon Dirk en de dochters Annie en Tiny. Toen op 17 april 1945 de polder onder water liep werden de wielen uit de kelder van de kerk opgedoken en met spoed gemonteerd aan de verstopte wagens. Met de zo weer rijklare auto's konden diverse mensen geholpen worden tijdens de evacuatie. Het gezin van Wieren evacueerde zelf naar Opperdoes. Van daar uit werd het transportwerk weer opgepakt. Het was een moeilijke periode van zoeken naar nieuwe klandizie. T; V..; ,.■■■■■-. Tv, ■Wv.: v 'v. .-r' Een trailer van Gebr. van Wie ren raakte met het nemen van de bocht nabij Garage Klare 'e Mid denmeer dermate aan het glij den, dat het achtereind van de trailer de aldaar staande dubbe le benzinepomp finaal bij den grond afreed. - JRHBj:. Een ongeval zat soms in een klein hoekje, zoals toen in 1942. Personeel van Van Wieren, met rechts Teacke Postma, die naar de veemarkten reed. 16

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2006 | | pagina 18