TRANSPORTBEDRIJF VAN WIEREN Mag je zeggen dat het vrij uitzonderlijk is als een bedrijf meer dan 70 jaar bestaat, (zo'n drie generaties lang)? Als dat zo is dan behoort het transportbedrijf Van Wieren te Middenmeer tot zo'n uitzondering; een echt familiebedrijf dat al bijna 72 jaar actief is in de Wieringermeer en omgeving. De wortels van dit bedrijf liggen in N.O.-Friesland, in Kollumerpomp, een klein plaatsje niet ver van Kollum en Buitenpost. Daar is de grondlegger van het bedrijf, Klaas van Wieren in 1904 geboren als zoon van een veeboer. Hij had zes broers en één zus. Na zijn lagere schooltijd ging Klaas zoals in die jaren gebruikelijk voor jongens, werken bij de boer. De jonge Klaas was ondernemend en zocht meer uitdaging dan de toch vaak eentonige arbeid bij de veeboer. Toen hij 19 jaar was stapte hij met zijn broer Dirk in een nieuw avontuur. Samen namen zij een bodebedrijfje over dat een lijndienst onderhield van Kollumerpomp naar Dokkum. De gebroeders begonnen zogezegd een expeditiebedrijf. Het transport gebeurde nog met paard en wagen. Al snel breidden zij de lijndienst uit naar Leeuwarden en de stad Groningen. Daarnaast begonnen de beide broers een brandstoffenhandel in turf en steenkool. "Logisch..., als je toch onderweg bent!" De eerste auto, een T-Ford, werd een jaar later, in 1924, gekocht. Bij timmerman Malda in Kolllumerpomp werd er een cabine en laadbak voor veetransport op gebouwd. In 1930 werden er enkele A-Fords en ook een Chevrolet bijgekocht. De bodedienst van 1923 was uitgegroeid tot een heus (vee)transportbedrijf met enkele vaste chauffeurs, waaronder broer Kees en Teacke Postma. Naar de Wieringermeer In 1934 verbreedde Klaas van Wieren - zo ondernemend als hij was - de horizon van het Friese transportbedrijf door zich te vestigen in de Wieringermeer, de polder die nog volop in ontginning was. Zijn broer Kees en Teacke Postma verhuisde mee naar de jonge Zuiderzeepolder. Broer Dirk zette het bedrijf in Friesland voort. De beide broers bleven samenwerken onder de bedrijfsnaam Transportbedrijf Gebr. Van Wieren. Klaas van Wieren, inmiddels gehuwd, vond met zijn vrouw en twee zoons, Harm en Tjibbe, een woning in de Torenstraat te Middenmeer. Niet lang daarna kocht Van Wieren een nieuwe woning aan de Kanaalweg op een perceel, waar ook ruimte was voor de bouw van een garage van 10 bij 20 meter. Die verrees daar in 1935, gebouwd door de Fa. A. Kingma en Zn. te Leeuwarden, het bouwbedrijf met een filiaal in De eerste advertentie van Slootdorp. AUTO - TRANSPORTONDERNEMING in bedrijf wordt gesteld. GEBR. VAN WIEREN TORENSTR. 26 MIDDENMï Transportbedrijf van Wieren in de W'meerbode van 16 nov.1934. Ondergeteekendeii brengenter' kennis,^* het geacht publiek der AVtertagermeer.j - vanaf heden een ~~*r, Vertrouwend door vlugge bediening] concurreerende tarieven ons aller gunst wa dig te maken. "V\,: i Beleefd aanbevelend, de Ondernea 15

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2006 | | pagina 17