Maar bij een geboorteaangifte moesten twee getuigen aanwezig zijn, die ook de akte moesten ondertekenen. Een probleem. Hoe kreeg je twee mannen, die dus ook moesten "verletten", uit Slootdorp mee? Dat bleek geen probleem te zijn. Bij het raadhuis in Medemblik woonde schoenmaker, Geusebroek. Hij zag onbekenden rond kijken, stapte er op af, vroeg waar ze voor kwamen, regelde een tweede man en samen verklaarden ze hetgeen de ambtenaar van de burgerlijke stand vroeg. Ze waren ter plekke bij de geboorte aanwezig geweest." Voor het vervullen van de stemplicht werd plaatselijk een lokaliteit aangewezen. Bij de gemeenteraadsverkiezing begin dertiger jaren werd de heer Feikes, Wieringermeerder, lid van de SDAP, raadslid in Medemblik. Het Openbaar Lichaam De Wieringermeer In 1937 werd er in Wieringerwerf, waar nu de woningen Prof. Granpré Molièrestraat nummers 1 en 3 staan, een raadhuis gebouwd. Met ingang van 1 januari 1938 werd er een bijzondere bestuursvorm ingesteld, belast met verschillende gemeentetaken, het Openbaar Lichaam De Wieringermeer. De eerste "burgemeester" werd Ir. S. Smeding. Verder werd er benoemd een secretaris, een ontvanger en ambtenaren, waaronder ook een ambtenaar van de burgerlijke stand. Er waren nog geen verkiezingen gehouden maar er werd wel een soort gemeenteraad ingesteld en eveneens twee wethouders benoemd. Op 1 juli 1941 werd de Wieringermeer van Overheidswege een zelfstandige gemeente. De eerste burgemeester van de nieuwe gemeente Wieringermeer werd de heer G.G. Loggers, tot dan burgemeester van Barsingerhorn Later in de tweede wereldoorlog werd Burgemeester Loggers, evenals zijn ambtsgenoten, van zijn taak ontheven en gevangen gezet, eerst in Amersfoort en later in Vught. Tijdens enkele dagen verlof is Loggers ondergedoken bij de familie Knibbe, Koggenrandweg 3. Hier werkte hij, gekleed in een overal, steeds op het land, dat grensde aan het door de Duitse commandant gebruikte bunkerterrein aan de Koggenrandweg. Later vertelde hij, dat hij alles goed kon bekijken en eventueel door kon spelen aan de Ondergrondse. Het Duitse gezag benoemde de heer A Saai, lid van de NSB en landbouwer aan de Medemblikkerweg, tot burgemeester. Verschillende inwoners van de polder vreesden steeds, dat de bezetter de IJsselmeerdijk zou doorsteken en hadden uit voorzorg al heel vroeg contact met familie en bekenden opgenomen om als het zou gebeuren een onderkomen te hebben. Steeds werd er bijgehouden hoever de bevrijders al naar de oostelijke provincies optrokken. 16 april 1945 werd Friesland bevrijd. Wanneer zouden de geallieerden de dijk overkomen? Op 17 april 1945 in alle vroegte werd nagenoeg huis-aan-huis aangezegd, dat een stuk van de Wieringermeerdijk om kwart over acht zou worden opgeblazen. 12

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2006 | | pagina 14