TOEN: 50 JAAR GELEDEN In deze rubriek doen wij verslag van feiten en gebeurtenissen die 50 jaar geleden, (dus in dit geval in 1956), plaatsvonden in de Wieringermeer. Als bron gebruikten wij de Wieringermeerbode. Cultureel uitstapje De leerlingen van de ULO-school uit Wieringerwerf bezochten begin januari 1956 in het Concertgebouw te Amsterdam de voorstelling "Gijsbrecht van Aemstel" van Joost van den Vondel o.l.v. het hoofd der school en zijn echtgenote de heer en mevrouw Richards. Lely breidt uit Donderdag 19 januari 1956 werd de toneel- en vergaderzaal achter hotel Lely te Slootdorp officieel geopend door burgemeester Omta. Het eerste evenement in deze zaal na deze opening was een toneelvoorstelling van de pas opgerichte toneelvereniging "Lely" Tips in de krant Opvallend is het grote aantal tips op allerlei gebied, die de lezers zeer regelmatig in de Wieringermeerbode krijgen voorgeschoteld. Dan gaat het over voeding, veiligheid in en om het huis, zaken betreffende het verkeer, medische aangelegenheden en bijvoorbeeld over de beste manier van solliciteren. Dit wordt o.a. aangeboden onder de volgende kopjes: "Tussen 14 en 20 jaar extra voeding", "Tips voor de sollicitant", "Afwisseling van kaas doet eten", "Slaap minder, lees meer" en "Dokter, waarom is mijn kind nog niet zindelijk?" (zie een voorbeeld hiernaast) Kijk uitde pijl is geen toverstaf Veel bestuurders verkeren (en dan zeer positief ten onrechte) in de mening, dat het uitsteken van de pijl alleen voldoende is. We zeggen met de meeste klem, dat de richtingaanwijzer een hulpmiddel is. Het ontheft U niet van de plicht, zich persoonlijk te overtui gen of Uw manoevre verantwoord is, waarbij U rekening houden moet, dat Uw spiegel een dode hoek heeft. De pijlen moeten een langwer pige vorm hebben, de lengte moet tenminste driemaal de breedte zijn. Ze moeten zowel naar voren als naar achteren een oranje-geel tot oranje-rood licht uitstralen. Verder is het nodig, dat de rich tingwijzers duidelijk buiten de carrosserie uitsteken. Als deze rood van kleur is, doet dit aan de duidelijkheid geen goed. Ook de zgn. clignoteurs zijn toe gestaan. Kleur cro^oranjgigêë'Ftöt oranj e-rood. We onderscheiden die, welke uitstekend (met de kiein- toon op „uit") opzij zijn aange bracht en die, welke zijn geplaatst aan de voorkant van de auto en in de achterzijde. In het eerste geval kan men er met twee vol staan, in het tweede moet men er vier hebben. Clignoteurs worden vaak toege past, vooral om het feit, dat ze minder kwetsbaar zijn dan de pij len. In minstens even sterke mate als bij de pijlen geldt ook hier „Overtuig U zelf van het achterop komend verkeer, de cllgnöteur geeft geen vrijbrief". Herhaalde malen komt het voor, dat de pijl klemt. Een enkele keer ziet men ze zelfs naar twee kan ten tegelijk uit staan. Wees voor zichtig en houdt ze voortdurend onder controle. En de pijl èn de clignoteur zijn veiligheidsfactoren, maar de voor naamste bent U zelf. Geef wat kleingeld uit voor re paratie voor het U groot geld gaat kosten 35

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2006 | | pagina 37