BOEKBESPREKING In deze rubriek wordt een korte samenvatting gegeven van de inhoud van een boek dat in het archief van ons Genootschap voorkomt. Deze keer. "Land in zicht" Door K. Norel, met tekeningen van Titus Leeser. Uitgegeven door G.F. Callenbach te Nijkerk in 1935. Met deze roman maakte Klaas Norel in 1935 zijn debuut als schrijver. Er zouden in de loop der jaren nog zo'n 130 titels van zijn hand verschijnen. Het boek 'Land in zicht' vertelt het verhaal van de jonge Rieuwert Lub, een geboren Enkhuizer visserszoon. Zoals gebruikelijk gaat hij op jonge leeftijd van school om zijn vader te helpen op de botter. In de avonduren volgt hij de binnenvaartschool. Het begin van het verhaal speelt in de late jaren '20. Er wordt al volop gewerkt aan de Afsluitdijk en Rieuwert beseft dat de traditionele visserij hierdoor op zijn einde loopt. Door een ongeluk op zee, waarbij hij een kind het leven redt, komt hij in contact met de burgemeester. Deze biedt aan een goed woordje te zullen doen bij de directie van de M.U.Z. Rieuwert kan meteen beginnen als dekknecht op de 'Jonge Jan', een sleepbootje dat bij de dijkwerken assisteert. Hij kan het erg goed vinden met de schipper en zorgt goed voor de sleepboot. Omdat het zo'n keurig scheepje is, wordt het soms gebruikt voor persexcursies. Zo komt de jonge dekknecht in contact met ingenieur De Ridder. Deze vraagt hem te komen werken als jongste bediende op het directievaartuig 'de Zilvermeeuw'. Hier beleeft hij mooie tijden tot het sluiten van de dijk. Tijdens deze grote werken gaat Rieuwert twijfelen aan de waarde van het geloof. Zij werden als vissers toch altijd bijgestaan door God? Door het bedwingen van de Zuiderzee en de aanleg van nieuwe polders lijkt het alsof de mens het roer overneemt. De waterstand is nu zelfs met een druk op de knop te regelen! Zijn denken lijkt erdoor te worden beïnvloed en hij gaat hierdoor niet graag meer naar huis, waar men nog zo traditioneel met het geloof omgaat. Aan boord ontmoet hij een predikant, die de Zuiderzeewerkers geestelijk bijstaat. Hij is erg begripvol en legt uit dat veel dijk- en polderwerkers tegen deze problemen aanlopen. De predikant legt uit dat het Gods wil is dat mensen bouwen aan hun toekomst, en dat Hij hierdoor nooit de macht over de aarde zal kwijtraken. De tegenstrijdige gedachten zijn hiermee verleden tijd en Rieuwert kan de opbouw van dit nieuwe land nu rijmen met zijn traditionele geloof. Na een lange tijd van twijfels staat het nu vast: er is land in zicht. MBT 34

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2006 | | pagina 36