- Teneinde te voorkomen, dat alle trekkers vrijwel gelijktijdig versleten zullen zijn, is het, mede voor het behoud van voldoende bedrijfszekerheid, gewenscht jaarlijks een klein aantal eenheden te koopen; in verband hiermede en met den lagen dollarkoers werd een zevental 35 pk Dieselrupstrekkers aangeschaft. Zooals bekend zijn de overige Caterpillars in de Wieringermeer voorzien van benzine-motoren. Tengevolge van invoerrechten en benzinebelasting is de prijs der benzine meer dan verdubbeld, waardoor een zware druk wordt uitgeoefend op de rentabiliteit van het bedrijf. In plaats van benzine wordt nu zooveel mogelijk petroleum in de motoren gebruikt; het is duidelijk dat het verschil niet allemaal winst is, aangezien bij petroleum de carterolie vaker ververscht moet worden en door de onvolledige verbranding, cyiinders, zuigers, kleppen enz. sterker worden aangetast. - Een groot succes zijn de oogstwagens op luchtbanden geweest. Daar het niet mogelijk bleek op autokerkhoven voldoende "einheitlich" materiaal te verkrijgen en de prijzen voor autowrakken onmiddellijk stegen, toen de Wieringermeer aan de markt kwam, werd besloten de oogstwagens van geheel nieuw, dus uitwisselbaar, materiaal te maken. De prijs van een dergelijken wagen bedroeg ongeveer 265,— tegenover 385,— voor een zwaren boerenwagen met dubbele velgen. - Een groot deel van den graanoogst is rechtstreeks uit de hokken, schelfjes of ruiters afgedorscht, terwijl de rest eerst in schelven (ruim 200) werd geplaatst. Het dorschen met 13 dorschgarnituren was eind September 1933 grootendeels afgeloopen, waarna de gehuurde machines werden teruggezonden, terwijl de andere begin October 1933 gereed kwamen. Wegens gebrek aan opslagruimte voor de millioenen kilogrammen gedorscht graan, werd van de N.V. Oliefabriek "De Pijl" te Wormerveer opslagruimte (silo's en zolderruimte) gehuurd. Verschillende malen werd meer dan 200.000 kg per dag verladen. - Langs den Terpweg ten noorden van Slootdorp was een doorgaande rij populieren geplant op een strook grond, die naar het oosten toe een steeds stijgend zoutgehalte bezit. Op deze plaats viel te constateeren, dat bij de hoogere zoutconcentraties de boomen tijdens regenperioden steeds opnieuw uitliepen, terwijl in eiken drogen tijd het blad zwarte randen begon te vertoonen of zelfs afstierf. Toch bleven vrijwel alle boomen in leven. - Aan de N.V. The Texas Company werd vergunning verleend tot het leggen van een benzinepomp-installatie in- en op Staatsgrond te Middenmeer tegen een recognitie van 75,-- per jaar. - Van alle woningen zijn thans de revisieteekeningen gereed. Tevens werden inventarisstaten vervaardigd van de losse voorwerpen als sleutels, raamhorren enz.; de staten worden door de huurders geteekend en aan het huurcontract toegevoegd. Van de najaarsstormen werd eenige schade ondervonden; voorts hadden twee kleine binnenbranden plaats; de 31

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2006 | | pagina 33