Arbeidsvoorziening en arbeidsvoorwaarden Voor de wederopbouw en het wederom in cultuur brengen van de akkers, (bijv. sloten uitgraven), waren natuurlijk veel bouwvak- en landarbeiders nodig. Behoudens de algemene schaarste aan vakbekwame bouwvakkers deden zich geen bijzondere problemen voor met betrekking tot de arbeidsvoorziening. Een deel van de bouwvak-arbeiders kwam uit de randgemeenten; meestal uit de plaats van vestiging van de betreffende aannemer. Het overgrote deel van de arbeiders kwam echter van verderweg. Voor deze bouwvak- en landarbeiders werden in 1946 de navolgende kampen gebouwd: Plaats: Capaciteit: Kamp op de Terp54 Kamp te Slootdorp150 Voorts waren in aanbouw: Kamp Oude Zeug160 Kamp te Wieringerwerf.152 Kamp te Middenmeer.64 Verder werden enkele boerderijen tot kampen ingericht: Haukeshoef.160 Waardzicht200 Ulkehof.210 De Zuidwester.185 Tenslotte kon nog gebruik worden gemaakt van een tweetal bestaande kampen: Kamp te Medemblik376 Oostwaard202 Een totaalcapaciteit voor ruim 1.900 arbeiders. Het kamp te Slootdorp werd op 1 december 1946 in gebruik genomen. Het kamp Oude Zeug en het kamp te Wieringerwerf werd half februari 1947 bevolkt. De kampen te Slootdorp en Wieringerwerf bestonden uit houten barakken. Het materiaal was verkregen door het slopen van verspreid in het land staande barakken. Het kamp Oude Zeug bestond uit zogenaamde nissenhutten, welke uit het Zuiden van het land werden aangevoerd. De kampen stonden onder beheer van de Dienst Uitvoerende Werken (D.U.W.) Naast bouwvak- en landarbeiders waren in de kampen ook D.U.W.- arbeiders gehuisvest. De D.U.W. zorgde mede voor voeding van het politiedetachement en van de tewerkgestelde geïnterneerden. Voorzover de arbeiders niet in de kampen waren gehuisvest werden zij dagelijks van hun woongemeenten naar het werk per vrachtauto van de aannemer of van de dienst vervoerd. De prestaties van de arbeiders lagen beneden normaal, vooral voor hen die niet behoorden tot de vaste kern van de aannemer. Het gemiddelde aantal stenen dat bijvoorbeeld door een metselaar per werkdag werd verwerkt lag tussen de 500 en 700. Een vakman legt normaal zo'n 1000 stenen per dag weg. 25

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2006 | | pagina 27