..PUIN RUIMEN.. hoogte gesteld door aankondiging op de Beurs te Winkel of in de plaatselijke pers. In totaal werd van particulieren aan bergingskosten terugontvangen een bedrag van f. 4.300,50. De niet teruggehaalde of niet herkende particuliere goederen werden eind 1945 geïnventariseerd. Nadat nog enige malen de gelegenheid voor herkenning en afhalen was opengesteld, werd op grond van de bepalingen van de Wrakkenwet in juni 1946 overgegaan tot openbare verkoop door tussenkomst van de Burgemeester van Wieringermeer. De opbrengst beliep f. 11.261,30. De onkosten bedroegen f. 5.554,60. Na het droogvallen van de Wieringermeer besloot de Commissie tot Wederopbouw van de Wieringermeer tot onteigening van het puin en de verdere resten van de opstallen van de geheel of nagenoeg geheel verwoeste panden in de dorpen, voor zover die niet aan de Staat, de Gemeente of het Heemraadschap de Wieringermeer toebehoorden. De onteigening geschiedde ten name van de Staat. Reeds op 28 november 1945 werd een begin gemaakt met het ruimen van puin in Slootdorp. Het omvatte het ruimen van 120 percelen. Dit werk werd in regie opgedragen aan het Interneringskamp Rochdale in Alkmaar. Dit werk in het eerste dorp van de polder kwam op 6 juli 1946 gereed. Op 28 januari 1946 werd begonnen met het puinruimen in Middenmeer, eveneens door geïnterneerden. Hier werden 173 panden geruimd. Dit werk kwam klaar op 17 juni 1946. Het ruimen te Wieringerwerf begon in februari 1946. Dit werk werd publiek aanbesteed en gegund aan de fa. J. Habbé Jr. te Alkmaar. Onderhands werd aanbesteed het ruimen van enkele percelen aan de Havenweg, (Wieringerwerf-Zuid). In augustus 1946 was deze klus geklaard. Het puinruimen op de boerderijen werd gedeeltelijk aanbesteed en gedeeltelijk overgelaten aan de pachters, die daarvoor een door de dienst te bepalen vergoeding ontvingen. 23

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2006 | | pagina 25