mannen (jongeren), die hadden meegeholpen in het verzetswerk. Zij kregen de gelegenheid om als eersten te worden opgeleid voor de politie. Die opleiding had vijf jaar stilgelegen en enkele politieagenten waren uit de dienst gezet, omdat ze de vijand hadden geholpen. Er was na de oorlog dus een groot tekort aan politieagenten. Het controlewerk dat de peukjeszoekers toen in de Wieringermeer deden zouden we nu een stageplaats noemen." Ons is wel bekend dat in de periode van wederopbouw Burgemeester Loggers de Minister van Binnenlandse Zaken verzocht extra politieagenten voor de Wieringermeer beschikbaar te stellen om diefstal van (bouw- )materiaal en goederen in de nog stille polder te voorkomen. Het verzoek van de burgemeester werd gehonoreerd Op een gegeven moment verbleven er zelfs 63 extra politiemannen - waarschijnlijk ook 'peukjeszoekers' - in boerderijen aan de Groetweg, die 's avonds en 's nachts de ronde deden door de polder en overdag de mensen die de polder verlieten na een dag arbeid controleerden op bezit van ontvreemde goederen. Met naam en toenaam werden de gesnapte onrechtmatige eigenaars van goederen in de toenmalige Flevobode vermeld. SCHANDE Materiaalschaarste Zij die na terugkeer in de drooggevallen polder wilden (her-)bouwen hadden daarvoor een rijksgoedkeuring nodig. Het al dan niet verlenen van de rijksgoedkeuring was in hoofdzaak een kwestie van de materiaalpositie. Vanwege de beperkte hoeveelheid beschikbaar materiaal konden uiteraard alleen de meest urgente objecten worden uitgevoerd, waarbij de Commissie Wederopbouw Wieringermeer zich in het algemeen op het standpunt stelde, dat herbouw van vernietigde of beschadigde opstallen voorrang genoot Een ander woord kunnen we niet vinden voor de ge_ dragingen van een aantal arbeiders, die, werkzaam bij de puinruimings werkzaam-, het in hun gestelde vertrou wen ernstig hebben be schaamd. Het is een treurig lijstje dat wij hieronder vermelden van de gevallen waarin de politie er in slaagde de da ders te verbaliseeren. Bij onderstaande personen werden de daarbij vermelde goederen, afkomstig van diefstal uit de Wieringer meer in beslag genomen, te v/eten 1: Fransiscus Cornelis Dekker, wonende te Alkmaar, Lindelaan no. 25 Voorwerpen1 ballon elec- trisch licht, 1 zeepbakje. 1 zaag, 1 kabel voor stofzui ger, 1 bietenmes, 1 kop en schotel, 1 afwaschbakje. 2. Eeuwe Hoogheim, wo nende te Winkel, Groetpol der D 10. "V oorwerpen 2 weckflesschen van 1 liter en 5 id. ','j liter. 3. H. Oldenburger, wo nende te Alkmaar, Spoor straat 11. Voorwerpen 2 werckfles. schen. 4. Simon Wit, wonende te Alkmaar, Fabrieksweg No. 5. Voorwerpen 9 weckfleschen. 5. Simon van der Meulen, wonende te Alkmaar, Akers laan 21. Voorwerpen 1 weckflesch. 6. Hendrik Norder, wonen de te Alkmaar, Liefdelaan no. 34 Voorwerpen 2 ringen en een plaatje van kacheL 7. Herman os Smit, wo nende te Alkmaar, K. van 't Veerstraat no. 94. Voorwerpen 1 glasruit 40 x 20 cm 2 kg lood, oud. Bovenstaande personen zijn allen werkzaam bij de firma Habbé te Alkmaar. 8. Jan Laanstra, wonende te Sijbecarspel, S 62. Voorwerpen 1 braadpan, 1 sierkruik, 1 pronksehaol, 1 flesch, 1 aardappelrooivork. Laanstra is werkzaam bij de firma Wassink, voorheen wonende te Middenmeer. Laten wij hopen dat aan deze lijst geen vervolg be hoeft te worden gehecht. Met naam en toenaam werden de dieven in de Flevobode te kijk gezet. 17

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2006 | | pagina 19