Al kort na de oprichtingsvergadering werd door deze Belangencommissie een bericht uitgegeven en verstuurd naar alle bekende evacuatieadressen met de volgende inhoud: "In de Noordoostpolder kan een groot aantal arbeiders geplaatst worden, echter niet in gezinsverband. Er kan alleen worden ondergebracht in barakken. Het loon bedraagt voor volwaardige arbeiders 50, waarschijnlijk 60 ct. per uur, terwijl voor extra vakkennis een maximumtoeslag van 10 ct. per uur kan worden gegeven. Het kostgeld bedraagt voor ongehuwden f. 1.10 en voor gehuwden f. 0,30 per dag. Verlof: 3 dagen per vier weken. Verder vraagt de Directie van de N.O.P. de volgende werktuigen in huur: Tractoren, binders, hooibouwwerktuigen, luchtbandenwagens en enkele honderden paarden, zo mogelijk met personeel voor de bediening. Voor landbouwerszoons kunnen hier bij de tewerkstelling misschien enige perspectieven voor de toekomst verwacht worden. Verhuur van land in de N.O.P. is niet mogelijk. In de provincie Groningen (o.a. in de Karei Koenraadpolder, Kerkhovenpolder, Oosterwolderpolder, Finsterwolderpolder en in de gemeente Holwierde) kunnen geplaatst worden ongeveer 100 landbouwers met de benodigde inventaris voor akkerbouw. Hier kunnen wel gezinnen worden ondergebracht, echter niet op de boerderijen. De landbouwers zijn er echter nog wel en behouden de exploitatie der bedrijven, maar hun inventaris is grotendeels of geheel verwoest. De bedoeling is dat diverse werkzaamheden als graan maaien, ploegen, enz. daar tegen bepaalde tarieven worden verricht. In andere inundatiegebieden in Noord-Holland, o.a. in de Beemster, kunnen voor het in cultuur brengen van deze gronden, tijdelijk geplaatst worden: rupstractoren, ploegen, schijfeggen, drieveldszigzageggen, enz. zo mogelijk met personeel voor de bediening. Voor kosthuizen kan gezorgd worden. Gezinnen kunnen niet worden ondergebracht. Tarieven nader overeen te komen. Men kan direct geplaatst worden. Op bedrijven in Noord-Holland, waarvan de gebruikers in arrest zijn gesteld, kunnen tijdelijk bedrijfsleiders onder verantwoording van de Voedselcommissaris geplaatst worden, in het algemeen zonder inventaris. Wie voor deze functie in aanmerking wil komen kan zich melden bij één der commissieleden. Men gelieve dan tevens duidelijk op te geven in welke tak van land- of tuinbouw men gespecialiseerd is. Vooral voor tuinbouwbedrijven is dit noodzakelijk. Met het Militair Gezag zal nog worden opgenomen of contact met Zeeland en Noord-Brabant kan worden verkregen, met het oog op eventuele plaatsing (tijdelijk) in de inundatiegebieden in die provincies. Het is de bedoeling dat de commissie bovengenoemd voorlopig elke woensdag om 9 uur v.m. zal vergaderen in Café Laan te Winkel. De evacués kunnen zich met aangiften, verzoeken, voorstellen of moeilijkheden (op schrift gesteld) wenden tot één der commissieleden, waarna behandeling in de vergadering kan plaatsvinden. De voorlopige aangiften - liefst zo spoedig mogelijk - behoeven nog niet als geheel bindend te worden beschouwd. Speciaal met het oog op overleg met andere instanties is het gewenst, dat men zich voortaan uitsluitend wendt tot de commissie. 14

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2006 | | pagina 16