BOEKBESPREKING In deze rubriek wordt een korte samenvatting gegeven van de inhoud van een boek dat in het archief van ons Genootschap voorkomt. Deze keer. "Pioniers in Zuiderzeeland" Door K. Norel, met tekeningen van Jan Lutz. Uitgegeven door G.F. Callenbach N.V. te Nijkerk in 1939. Deze prachtige roman uit de dertiger jaren werd ons aangeboden door de heer en mevrouw Kootstra-Woudstra uit Hoorn. Het leest als een spannend jongensboek. Veldwachter Kool uit Graft krijgt een nieuwe standplaats in Den Oever, waar de Zuiderzeewerken in volle gang zijn. Zijn gezin verhuist met lichte tegenzin mee. Zoon Jan vermaakt zich al gauw met nieuwe vrienden en beleeft spannende avonturen bij de dijk in aanbouw en in de droogvallende Wieringermeerpolder. Na enige tijd wordt vader overgeplaatst naar Sluis 1, waar het gezin een nieuw huis aan de Brink betrekt. Jan gaat hier naar de eerste school, nog in een gewoon woonhuis en met alle klassen bij elkaar. Zijn klasgenoten komen uit het hele land en de klas wordt elke dag groter. In net zo'n woonhuis worden zondags kerkdiensten gehouden voor de gelovige inwoners. De familie Kool gaat, net als in Den Oever en Graft, niet naar de kerk. De beste vriend van Jan, Frans Laernoes, is van huis uit wel gelovig. Beide families raken met elkaar bevriend, maar kunnen niet alles met elkaar delen. Zodoende zijn de zondagen voor de familie Kool erg eenzaam en saai. Tijdens het Kerstfeest komt daar onverwacht verandering in. De kinderen van Kool gaan mee naar de kerk om de verlichte kerstboom te bekijken, moeder gaat mee om op de kinderen te letten en vader Kool komt langs de kerk op zijn surveillanceronde. Eenmaal binnen raken ze allen erg onder de indruk van dominees preek. Geen saaie kost zoals Kool altijd dacht maar mooi gesproken, herkenbare woorden. Beide families trekken nu veel met elkaar op. De familie Laernoes betrekt later een nieuwe boerderij in de pas ontgonnen Wieringermeer. In dit boek is door Klaas Norel een mooi beeld geschetst van de eerste jaren in de nog kale Wieringermeerpolder. Het boek is erg interessant omdat alle feiten en belevenissen historisch juist zijn. Zijn christelijk geloof straalt wel in zijn boeken door, maar nooit richt Norel zich tot een bepaalde volksgroep. MBT 42

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 44