- De finantieele resultaten in 1932 van het inscharen van schapen waren van dien aard, dat besloten werd in 1933 geen schapen en lammeren in te scharen. De kosten van toezicht, afheinen en verpleging bedroegen meer dan de opbrengst van het weidegeld. De inscharing voor 1933 werd dus beperkt tot jongvee. In totaal zijn ruim 3700 dieren ingeschaard. Hoewel in samenwerking met het Veeartsenijkundig Staatstoezicht is zorggedragen, dat slechts vee uit onbesmette omgeving werd aangevoerd, werd op een der booten uit Zwammerdam bij aankomst in den polder mond- en klauwzeer aangetroffen. Op de boot was vee afkomstig van een groot aantal landbouwers, zoodat bij terugzending de besmetting over vele boerderijen zou worden verspreid. In overleg met het Veeartsenijkundig Staatstoezicht werd daarom besloten het vee op afzonderlijke kavels te lossen en daar de verspreiding zoo goed mogelijk tegen te gaan. De ziekte was goedaardig en heeft zich niet buiten de besmette koppels verbreid, zoodat de polder weer vrij van mond- en klauwzeer is. - In Maart 1933 werd een kerkgebouw in gebruik genomen te Middenmeer. Thans zijn aldaar nog twee kerkgebouwen in aanbouw. Totdat deze gereed zijn worden kerkdiensten gehouden in het gymnastiekgebouw, dat ook voor ontspanningsavonden en andere bijeenkomsten ter beschikking wordt gesteld. Het voldoet in een behoefte. Te Middenmeer werd op 1 April 1933 de derde en op 15 Mei 1933 de vierde leerkracht aangesteld. Op laatstgenoemden datum werd de nieuwe vierklassige school betrokken. Op 1 Juli 1933 waren te Middenmeer 154 schoolgaande kinderen, komende van 63 verschillende scholen uit Nederland. Oktober 1933 - De Minister van Waterstaat heeft goedgevonden te bepalen, dat van den weg Haarlem - Velsen - Alkmaar - van Ewijcksluis - Wieringen - Zurig - Harlingen - Leeuwarden (Rijkswegenplan 1932 nr. 9) het wegvak, gelegen tussen den Zuideroeverdijk en de Friesche kust, op 25 September 1933 des namiddags te 5 uur voor het openbaar verkeer zal worden opengesteld. Bij deze gelegenheid werd door de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken aan den Staat aangeboden een monument door haar opgericht ter plaatse, waar de sluiting van den dijk werd volbracht. Dit geschenk werd door den Minister van Waterstaat namens de Regeering dankbaar aanvaard. Ir. J.H. Telders sprak bij deze gelegenheid als Voorzitter van den Raad van Bestuur van de MUZ onder andere de volgende woorden: "Aan den heer Dudok hebben wij gevraagd een ontwerp te maken voor dit monument. Die opdracht was niet nader omschreven. Alleen hebben wij gezegd, dat het eenvoudig moest zijn, maar dat het niet een herinnering aan de crisisneerslachtigheid van 1933, maar een herinnering aan een uiting van levenswil van een krachtig, levend volk. Verder liet de opdracht den architect geheel vrij. Ik geloof, dat Dudok in zijn plan is geslaagd". "Onder de luifel aan den zuidzijde van het monument wordt een bronzen plaat geplaatst. Het was heeiemaal niet eenvoudig om uit te maken wat er op die plaat moest komen te staan. 40

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 42