Juli 1933 - In het gemaal "Lely" werd ook de waaier van de derde (meest noordelijke) pomp verwisseld, zoodat thans de drie waaiers, welke bij het geforceerd bedrijf tijdens het droogmalen van den polder door aantasting geleden hadden, door nieuwe zijn vervangen. Om dezelfde reden is thans eveneens het verwisselen van de waaiers van de pompen in het gemaal "Leemans" voorgenomen. De eerste van deze waaiers werd bij "Werkspoor" besteld, terwijl het gieten van den nieuwen waaier bereids met succes plaatsvond. - Tengevolge van de zeer grote werkloosheid in de tuin- en landbouwbedrijven in den kop van Noord-Holland breidde het aantal tewerkgestelden in de Rijkswerkverschaffing van de Wieringermeer zich sterk uit. De aandrang werd zoo groot, dat korten tijd niet aan alle aanvragen tot plaatsing kon worden voldaan; gelukkig kwam er aan het einde van de verslagperiode in de gewone bedrijven op het oude land meer werkgelegenheid. Het grootste aantal, in de Wieringermeer tewerkgesteld, bedroeg ruim 900 man, afkomstig uit 31 verschillende Noord-Hollandsche gemeenten. - Aan de Machinefabriek Ter Borg en Mensinga te Appingedam werd de levering opgedragen van vijf groote dorschmachines met stroopers en gereedschapswagens. Tot nu toe werden machines van deze afmetingen niet in ons land gemaakt. Bovendien werden nog voor acht dorschagregaten huurcontracten afgesloten. - Het boren van welputten ten behoeve van de watervoorziening op de graslandkavels en boerderijen werd regelmatig voortgezet. Ten westen en ten zuiden van de lijn De Houkes - Terp - Oude Zeug wordt bijna overal op 20-40-60 meter diepte voldoende zoet water aangetroffen. Ten noorden van deze lijn wordt slechts sporadisch zoet water aangeboord. In enkele gevallen is dankbaar gebruik gemaakt van den wilden plantengroei als indicator voor het aanwezig zijn van zoetwaterwellen. Gewoonlijk is het water gashoudend, welk gas in enkele gevallen in de huishouding wordt gebruikt. 39

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 41