List ontwikkelde op verzoek van Smeding en Ir Minderhoud een infiltratieplan in sectie A. Zijn ontwerp werd uitgetest, goed bevonden en ingevoerd. Tot op de dag van vandaag functioneert het infiltratiesysteem nog op die plaatsen. Dorus List was mede-oprichter van de eerste Boerenleenbank in de Wieringermeer en van de Centrale Aan- en Verkoopvereniging (C.A.V.) te Slootdorp. Voor feesten als Koninginnedag en de Polderdagen stelde List namens de Cultuurmij. wagens en zonodig boten beschikbaar. Een hoogtepunt voor hem vormde de deelname van de Cultuurmij, namens de Wieringermeerbevolking, aan het défilé in Amsterdam in 1938 bij gelegenheid van het regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina. Voor een moeilijke keuze staan Cultuurboeren, per 1 januari 1935 "landbouwkundig opzichters" genoemd, krijgen voorrang bij het pachten van een bedrijf. Overigens moeten zij ook voldoen aan de gestelde financiële voorwaarden, o.a. f 300,- bedrijfkapitaal per ha als vermogen kunnen aantonen. In 1939 - het cultuurwerk loopt op z'n einde - komt Dorus List voor een moeilijke keuze te staan wat betreft zijn toekomst. Wat moet het worden? Studeren in Wageningen, zoals Ir. Minderhoud hem aanraadde; Met de Directie meegaan naar de in cultuur te brengen Noordoostpolder; Zaakvoerder worden van de C.A.V. te Slootdorp; Zich aanmelden voor een pachtbedrijf in de Wieringermeer. Na veel overleg en slapeloze nachten kiest Dorus voor het pachten van een bedrijf. In 1940 wordt Theodorus List pachter aan de Alkmaarseweg. Niet altijd liep alles op rolletjes Natuurlijk liep tijdens het cultuurwerk niet altijd alles op rolletjes. Er waren ook diverse tegenslagen en tegenvallers op het relationele vlak. Zo waren er rupstrekkers die vast kwamen te zitten in de slappe weke bodem. Soms een dag lang ploeteren om de trekkkers los te krijgen. Leuk was het dat daarna paarden met plankjes onder de hoeven ter plekke het werk van de tractoren overnamen. Deze "paarden op klompen" werden geïntroduceerd door bedrijfsboeren uit de veengebieden elders in Nederland. Heel droevig was de verdrinking enkele malen van medewerkers van de Cultuurmij. en cultuurarbeiders door het onvoorzichtig oversteken van de kanalen met de daarvoor bestemde pontjes. "De lieslaarzen liepen vol water en je kwam nooit meer boven". Ook de auto-ongevallen op de toch vrij rustige wegen waren een zware slag voor alle cultuurwerkers. Oorzaak waarschijnlijk de z.g. 'polderblindheid'. Heel moeilijk was het voor List om mensen te moeten ontslaan vanwege onaanvaardbaar gedrag. Hij schroomde echter niet om ook zijn eigen neef om een bepaalde reden ontslag aan te zeggen. 21

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 23