van de Cultuurmij. Alles, maar dan ook alles, wat passeert moet middels bonnetjes verantwoord worden en overzichtelijk worden geboekt. Zoveel liter petroleum voor de trekkers geleverd wordt later vergeleken met de staten 'aantallen werkuren machines'. Aankoopaantallen en verbruiksaantallen moeten na aftrek altijd uitkomen op het eindgetal "nul". Een bedrijfsboer, die brandstof voor privédoeleinden had gebruikt, hetgeen bleek uit de staatjes, kreeg onmiddellijk ontslag en mocht de polder verlaten. Een groeiend aantal cultuurboeren kan worden gehuisvest nabij hun cultuurschuren, evenwel nog zonder waterleiding en elektra. Anderen wonen, net als List in Slootdorp en een aantal aan de Brugstraat in Middenmeer in de volksmond ook wel "de Bedrijfsboerenstraat" genoemd. Ten behoeve van het werk van de Landbouwcultuurmaatschappij zijn er 30 a 40 tractoren aangeschaft, tientallen zaaimachines en 18 dorsmachines. Er zijn werkplaatsen ingericht aan de Slootweg, eerst nabij de Wierweg en later tussen Slootdorp en Middenmeer. Daar vindt men een machinereparatiebedrijf, een smederij en een timmerwerkplaats om alles draaiende te houden. Het onderhoud van zakken, dekkleden, zelfbinderdoeken en paardentuigen is tot een continubedrijf uitgegroeid. "Alles functioneerde gelijk het raderwerk van een klok", vertelde List menigmaal met enige trots. Op de gemeenschap betrokken Dorus List wordt door Ir. Van Eek betrokken bij het ontwerpen en de indeling van de te bouwen boerderijen in de Wieringermeer. Samen met Ir. van Eek oriënteerde List zich in heel Nederland op de gebouwen op de boerenbedrijven. Deze bezoeken resuteerden in het bouwen van verschillende typen boerderijen voor de eerste pachters aan de Schelpenbolweg. Twee zakkenstopmachines waren continu in bedrijf om de bruikbaarheid van de in omloop zijnde 30.000 zakken te garanderen. 20

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 22