loon dan destijds vormt de aanleiding van het conflict. Vanaf De Haukes komt een grote groep vrouwen met een rode vlag voorop de polder in met het doel de in de Wieringermeer werkende arbeiders mee te krijgen om te demonstreren voor hogere lonen. Het inzetten van de politie brengt de oproerkraaiers op andere gedachten. Cultuurschuur "De Eerste" Wieringer vissers die hun visgronden met de drooglegging van de Wieringermeer zagen verdwijnen hebben op alles wat in de nieuwe polder gebeurt minachtende kritiek: "Rogge telen? Dat levert alleen stro op", en "Wieringen zal door de Wieringermeer alleen maar verarmen". Najaar 1931 wordt de eerste rogge geoogst en later gemalen op Wieringen. Het eerste brood van Wieringermeergraan wordt aangeboden aan Koningin Wilhelmina. Alle gezinnen op Wieringen krijgen een gratis roggebrood. Wist List dat je het verstuiven van het zand kon tegengaan door rogge te zaaien, hij had ook ervaring met het oppervlakkig insteken van stro om verstuiving tegen te gaan, wat op grote schaal in de Noordwesthoek van de polder werd toegepast. Met dit stro, dat uit de Veenkoloniën kwam, werden ook de ratten geïmporteerd. De zandige gronden in het Noordwesten van de polder zijn het meest geschikt voor beweiding. Het is List die de Cultuurmaatschappij adviseert om op het jonge groen schapen te houden. "Het zijn de schapen die het beste weiland maken". Er worden 300 schapen van Texel overgevaren. Later worden er ook de nodige koeien ingeschaard. Elke koe wordt met een oornummer geregistreerd. De eerste oogst van rogge nabij De Haukes. Th.List voelt de eerste rogge. "En 't was niet zout". 18

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 20