Ir. Smeding, die door zijn ervaring met de ontzilting van de in 1916 ondergelopen gronden in de Anna Paulownapolder, raakt betrokken bij de plannen tot droogmaking van de Zuiderzee. Hij onderkent bepaald de kennis van zaken van de nog jonge Dorus List. Smeding komt bij hem langs om inlichtingen over de kandidaatbedrijfsboer in de proefpolder Andijk, die oorspronkelijk ook uit Breezand afkomstig is. Begin 1931 leest Dorus in de krant dat er in de pas drooggelegde Wieringermeer jonge boeren met praktijkervaring nodig zijn om bedrijfsboer te worden. Dorus begrijp direct dat daar voor hem een betere toekomst gloort dan op het bedrijf in de Zijpe. Wanneer Ir. Smeding Dorus benadert met de vraag wat de Zijper boeren doen om het verstuiven van de zandgronden tegen te gaan geeft hij zijn oud-leraar in overweging winterrogge in te zaaien. Dit advies wordt opgevolgd voor de zandgronden in de Noordwesthoek van de Wieringermeer. Nu heeft Dorus nog maar weinig schroom om Ir. Smeding te benaderen met het verzoek om werk in de Wieringermeer. Hij kan in dienst komen bij de Nederlandse Heidemaatschappij om in ploegverband greppels te graven. Dit werk doet hij niet lang, want twee weken later wordt hij aangesteld als karteerder in dienst van de Wieringermeerdirectie. Dat houdt in het in kaart brengen van de grondsoorten welke voorkomen in de 30 cm dikke bovenlaag. De uitslag hiervan is bepalend voor de gewaskeuze, de bemesting en later voor de pachtwaarde. In de perioden, dat er geen grondmonsters worden genomen maakt Dorus aantekening waar volgens hem dammen in de wegsloten gemaakt kunnen worden om toegang te krijgen tot de kavels en de daarop te stichten bedrijfsgebouwen. Daarnaast behoort het tot zijn taak het regelmatig nemen van watermonsters uit de kanalen in de secties A en E, (Het gebied van Nieuwe Sluis tot aan Den Oever). Een droom wordt waar Vanwege zijn opvallende inzet en duidelijke inbreng bij de ontginningswerken komt Dorus in dienst van de Landbouwcultuur- maatschappij "De Wieringermeer", waarvan Ir. A. Minderhoud de directie voert, en met wie Dorus een goede relatie opbouwt. Al snel wordt Dorus List aangesteld als eerste bedrijfsboer met de cultuurschuur "De Eerste" als bedrijfs- schuur. Hij blijft met z'n gezin voorlopig wonen aan de Poelweg in De Haukes op Wieringen. In deze periode maakt hij een staking mee van grondwerkers in de polder, die eerder in dienst waren geweest bij de Dienst der Zuider zeewerken. Greppels graven voor een lager 17

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 19