Een paar jaar later verhuist het gezin List naar de Zijpe, waar vader List een bedrijf heeft overgenomen van zo'n 30 ha. Dorus heeft ondertussen ook lessen gevolgd op de Landbouwwinterschool te Schagen, waarvan Ir. S. Smeding directeur is, en hij blijft zich bekwamen in het boekhouden. Hij houdt allerlei staten bij van inkomsten en uitgaven van zijn vaders bedrijf en houdt overzichten bij van melk- varkens- en landbouwproducten. Wanneer zijn vader een belastingaanslag ontvangt weet Dorus deze in het voordeel van zijn vader drastisch te verlagen. Hij zocht hiertoe contact met een vriend-accountant, met de voorzitter van de Boerenleenbank en voert overleg met de Inspecteur der Belastingen te Schagen. De laatste stuurt hem later een lijst met namen van boeren uit de Koegraspolder en de Zijpe, die geen of onvoldoende aangifte hebben gedaan. Dorus benadert deze boeren en helpt hen met het doen van de aangifte. Zij en ook andere boeren in de omgeving vragen Dorus of hij hun boekhouding wil bijhouden. In een dorpscafé geeft hij zelfs les in boekhouden voor boeren uit de wijde omgeving. Dorus als onderzoeker Een leraar van de Landbouwavondcursus en de Landbouwwinterschool uit Schagen leggen in die tijd een proefveld aan de Zijpe om te onderzoeken welk tijdstip van gierbemesting de beste resultaten geeft. Het verwerken van de onderzoeksgegevens van deze beproeving vertrouwen de leraren toe aan Dorus List. Ook directeur Smeding toont veel interesse voor dit onderzoek. Van laatstgenoemde heeft Dorus trouwens geleerd gegevens te inventariseren en te rubriceren en zeer nauwkeurig in tabellen en diagrammen te verwerken. Dit laatste doet hij ook als hij op eigen houtje grondmonsters neemt in de Zijperpolder om de kalkhuishouding in een laboratorium te laten onderzoeken. Dorus ontdekt grote verschillen in PH- getal in de Zijper gronden. Tijdens lezingen maakt hij dit de boeren duidelijk. Veel toehoorders laten hierna hun gronden bemonsteren, waardoor later de bemesting in de juiste verhoudingen wordt toegepast en de opbrengsten omhoogschieten. Als 23-jarige adviseert Dorus de boeren in belastingzaken; hij controleert de administratie van een kleine melkfabriek; beheert de burgermaatschappelijke Stoomdorsvereniging; houdt lezingen over bemesting en bemonstering van gronden; is lid van de Controlecommissie van de Boerenleenbank; bestuurslid van de Hollandse Maatschappij van Landbouw en ook nog de eerste knecht bij zijn vader. Als Dorus trouwt neemt hij het bedrijf van zijn vader over. Hij houdt dan 26 koeien en doet op eigen wijze allerlei proeven ter infiltratie van de zandgronden op zijn bedrijf. Hoe deze ervaring hem later nog van pas komt weet hij dan nog niet. Naar de pas drooggelegde polder 'Wieringermeer' Hoewel Dorus List heel ondernemend was, was het ook voor hem heel moeilijk om door de toenemende crisis in de land- en tuinbouw het hoofd boven water te houden. De producten brachten niets op. "Je had beter accountant kunnen worden", merkt zijn vrouw regelmatig op. 16

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 18