VAN DE REDACTIETAFEL De zomer is voor de media de zogenaamde 'komkommertijd'. Vanwege de vacantietijd is lijkt nieuws schaars. De uitzendtijd van bijvoorbeeld de omroepen wordt om die reden gevuld met herhalingen van eerder uitgezonden programma's, of onbelangrijke gebeurtenissen worden (te) breed uitgemeten. Voor een blad dat gewijd is aan de historie bestaat zoiets als de komkommertijd niet. 'Oud-nieuws' is altijd voorhanden. En als je zoals de redactie van deze Kroniek van meerdere lezers zulk nieuws krijgt toegestuurd dan is 'je' blad weer snel gevuld. Zo kunt u in dit nummer het uitgebreide verslag lezen over het bivakkeren op De Oude Zeug gedurende de eerste dagen na de onderwaterzetting van de hand van Wim Renkema. Wim schreef een waardevolle aanvulling op het verhaal van Ko Verhulst, dat u heeft kunnen lezen in de vorige Kroniek. Bas Blijdorp was weer even die 15-jarige van toen, die de inundatie en evacuatie als een groot avontuur beleefde. Ben Datema uit Kootstertille kijkt in zijn bijdrage "Wieringermeer en - minder" terug op het wel en wee in die polder met zijn lange rechte wegen en kavels, en geeft zijn bevindingen weer over o.a. de onderlinge verhoudingen zoals hij die destijds ervaarde. Vanwege het 75-jarig bestaan van de Wieringermeer blikken we ook weer even terug op het leven van een pionier. Deze keer is het Piet Pauwels, die in 1933 met zijn gezin Zeeuws-Vlaanderen verruilde voor het leven en werken in de jonge Zuiderzeepolder. In dit jubileumjaar leest u ook of en hoe de eerdere jubilea van de Wieringermeer werden gevierd. Het tienjarig bestaan van de polder, bijvoorbeeld, ging vanwege de oorlogsomstandigheden toen geruisloos voorbij. Anders was dat bij het 20-, 25- en 50-jarig jubileum van de polder. De secretaris van ons Genootschap dook in de historie van het monumentale gebouw dat nu leeg staat, en dat de kracht van het water tijdens de onderwaterzetting heeft doorstaan, het domeinkantoor te Wieringerwerf. Verder treft u uiteraard de vaste rubrieken ook weer aan in deze 41ste Kroniek. Leuk is het als je vanuit Amerika van je zus een krantenbericht ontvangt waarin een stuk recente 'bewogen' geschiedenis van de Wieringermeer staat beschreven. We wensen u veel genoegen met het lezen van deze uitgave. En natuurlijk zijn uw reacties en/of verhalen meer dan welkom op onze redactietafel. Namens de redactie, Wil Datema.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 5