HET JUBILEUMBOEK 'WIERINGERMEER 75 JAAR' is een uitgave van Uitgeverij Peter Sasburg in Midwoud. Een polder met een rijke geschiedenis, die teruggaat naar het einde van de Ijstijd (ca. 8000 jaar v. Chr.). Toen was de polder nog een toendralandschap waar mammoeten en rendieren rondliepen. Jagers, vissers (ca. 3000 jaar v. Chr.), maar ook bewoners uit de Middeleeuwen heeft de polder gekend, die woonden op kleine nederzettingen. De Spaanse geschiedschrijver Pomponius Mela schreef over het Flevomeer, het latere Almere. Door grote overstromingen werden de Noordzee en het Almere met elkaar verbonden en ontstond eind 14e eeuw de Zuiderzee en een meer bezuiden Wieringen; het Wieringermeer, op de plaats waar nu de polder ligt. Cornelis Lely had in 1891 al een plan opgesteld om de Wieringermeer droog te leggen. Uiteindelijk was de drooglegging van de polder een feit op 21 augustus 1930. Bovenstaand een paar voorbeelden van de vroege historie in het unieke jubileumboek, dat verder algemene verhaallijnen over diverse ontwikkelingen in de Wieringermeerpolder omvat (o.m. agrarisch, verenigingsleven, natuur en milieu). De hoofdmoot van het jubileumboek bestaat echter uit een 30-tal portretten van polderpioniers en van mensen die van betekenis zijn geweest voor de polder, waaronder Cees Meeuwsen en Eme Kadijk. Verder kaderteksten van markante inmiddels overleden Wieringermeerders, zoals A.C. de Graaf en Piet Dankert. In deze verhalen wordt de geschiedenis van de Wieringermeer beschreven als een geschiedenis van haar bewoners zelf. Vanuit hun lotgevallen komt middels anekdotes en bijzondere gebeurtenissen de historische werkelijkheid helder tot leven. Hoe ze met elkaar samenleefden, omgingen met het leven van alle dag, waarom ze deden, wat ze deden; dat zijn aspecten die centraal staan in dit jubileumboek 'Wieringermeer 75 jaar'. De verhalen zijn geschreven door Peter Meijer (vroege historie), Wilbert Korevaar en Hans Duin, met foto's van onder andere Albert Dekker en Marcel Rispens. Het jubileumboek heeft een formaat van 23 x 28 cm, omvang 128 pagina's, geheel 4 kleuren en is genaaid gebonden afgewerkt. Het eerste exemplaar wordt de Koningin aangeboden op 4 november a.s. bij haar bezoek aan Slootdorp. Daarna is het boek verkrijgbaar in de boekhandel voor Euro 29,90 per exemplaar. 51

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 53