UIT DE DRIEMAANDELIJKSCHE BERICHTEN BETREFFENDE DE ZUIDERZEEWERKEN Het Driemaandelijksch bericht betreffende de Zuiderzeewerken was een officiële uitgave van het Ministerie van Waterstaat. Het bericht bleek in een grote informatiebehoefte te voorzien. Velen wilden weten hoe het met de vorderingen van het machtige Zuiderzeeproject stond. Deze keer enkele mededelingen uit de Driemaandelijkse berichten van 1932 en 1933, we laten de spelling ongewijzigd. Oktober 1932 - Nabij Den Oever, waar het geheele verkeer naar en van den Afsluitdijk zich thans door de zeer nauwe dorpsstraatjes heen moet wringen, werd aanbesteed het maken van een verbindingsweg achter het dorp om, van den weg over den Afsluitdijk af naar den bestaanden hoofdweg op Wieringen. Het werk werd opgedragen aan W. Hermans, te Den Oever voor een bedrag van 5885,-. Aangezien de weg gedeeltelijk onderdeel van het gemeentelijke uitbreidingsplan voor Den Oever is, komen de kosten van de aanleg voor rekening van de gemeente Wieringen, met eene subsidie van het Rijk. Het laat zich aanzien dat de weg over den Afsluitdijk niet voor den zomer van 1933 voor het verkeer geopend zal zijn. - Van één van de nabij Medemblik gebouwde vaste polderbruggen is bij dit bericht eene fotographische afbeelding gevoegd (nr. 4). Daar alle vaste bruggen in den polder volgens hetzelfde type worden uitgevoerd, geeft dit een beeld van de wijze, waarop de polderkanalen door wegen worden gekruist, dat zich na het gereedkomen van de werken alom in den polder herhaalt. - De sociale wetten schijnen niet steeds een gunstigen invloed uit te oefenen op den gezondheidstoestand van sommige arbeiders; het omgekeerde is soms duidelijk aantoonbaar. Het ziekencijfer van de ontginningsarbeiders was in den aanvang van de ontginningsperiode geleidelijk gestegen tot boven de 8%. Nadat de maatregel was ingevoerd, dat een arbeider, wanneer hij binnen één jaar voor de tweede keer ziek werd, niet opnieuw zou worden aangenomen, daar het klimaat in den polder klaarblijkelijk niet voor hem deugde, daalde plotseling het ziekencijfer tot minder dan de helft. Zeer opmerkelijk was nu, dat, zoodra aan een groot deel van de arbeiders wegens beëindiging van de werkzaamheden ontslag werd aangezegd, het cijfer plotseling weer tot ruin 7% omhoog liep. - In vele landen wordt de laatste jaren gezocht naar een type akkerwagen. Dat moet zijn goedkoop, met groot laadvermogen (±3 ton), lichtloopend, kort draaiend, terwijl het laadvlak laag boven den grond moet liggen. De voor den Wieringermeerpolder gemaakte wagens loopen te zwaar en 45

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 47