dorpen zijn de straten, net als de polderwegen, recht en hoekig op elkaar staand. Slootdorp - het eerste dorp - is jarenlang wat misdeeld, al kwam dat ook door de gunstiger ligging van Wieringerwerf en Middenmeer in de verbinding vanaf Den Oever naar Alkmaar en Hoorn. - Het later ontstane Kreileroord is welhaast als een getto te kwalificeren. Grondgebruik Bij de beslissing tot inpoldering van het water onder Wieringen was de voedsel-voorziening van Nederland een belangrijke drijfveer. Vooral graan, aardappelen en peulvruchten moesten ons dichtbevolkte land voeden; over schotten konden worden geëxporteerd. De kwaliteit van de grond leende zich voor een groot deel voor de teelt van akker- en tuinbouwproducten. De consequentie hiervan was dat in herfst en winter veelal kale, geploegde velden te zien waren. Met vrij weinig weiland was er niet veel variatie, al is die momenteel wel toegenomen. Als gevolg van de mechanisatie zien we na de oorlog bijna geen graanschelven en ook geen graanhokken en erwtenoppers meer, wat het landschap meer eentonig heeft gemaakt. Verder treffen we thans vaak uit de toon vallende grote schuren aan rond sommige boerderijen, nadat de tulpen- en lelieteelt in de 80'er jaren een hoge vlucht had genomen. Verzuiling - Behalve "de heidenen" kregen hervormden, gereformeerden en katholieken allen in elk van de drie dorpen hun eigen kerkgebouwen. Op oecumenisch terrein is er in ruim zeventig jaar niet veel bereikt. Na veertig jaar onderhandelen is wel de PKN tot stand gekomen, al lijkt dit meer op een mogelijkheid van het kunnen aanhouden van één kerkgebouw in plaats van twee. Ook de katholieke kerk is thans onderhevig aan erosie door gebrek aan roepingen en interesse. - Op maatschappelijk gebied waren er in de agrarische sector de CBTB, de LTB en de Holl. Mij. voor Landbouw. Hier vonden wel fusies plaats via de WLTO tot de huidige LTO-Noord. Ook de arbeiders -zo heetten werknemers vroeger- waren georganiseerd overeenkomstig hun kerkelijke gezindte. - Hoewel ir. Smeding aanvankelijk opteerde voor de openbare school voor de jeugd zijn in de polder later de opleidingen gesplitst naar openbaar, christelijk en katholiek onderwijs. - Zelfs bij de sportverenigingen werd er vroeger wel onderscheid gemaakt naargelang de aangehangen religie. En op de dansvloer werd er - naar verluidt - wel naar de door vader gepachte hectaren grond gekeken in verband met een eventueel geschikte huwelijkspartner. - In de hierboven beschreven grotendeels verzuilde maatschappij was de Wieringermeer waarschijnlijk geen uitzondering in het beeld dat voor heel Nederland gold. Als gevolg van de onbekendheid met elkaar (herkomst uit diverse provincies) en de verschillende achtergronden, gebruiken en dialectverschillen waren de eerste bewoners van de polder meer vreemdelingen voor elkaar dan vóór hun komst naar de polder met 40

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 42