WIERINGERMEER EN -MINDER" Is er een plaats of een regio in Nederland waar het goed toeven is? Daar zijn er ongetwijfeld vele van. Vooral tijdens vakanties kan men wel op plaatsen komen die als ideaal woon- en leefgebied worden gezien. Maar dikwijls worden zulke oorden ook gekleurd door de afwezigheid van werk of doordat het zonnetje schijnt. We hebben dan veelal meer geld te besteden dan thuis gebruikelijk is en de dagindeling kunnen we zelf bepalen. Geen wonder dat we - zeker achteraf gezien - vaak met voldoening kunnen terugkijken op een verblijf in een mooie omgeving. Is de Wieringermeer een gebied waar het goed leven, wonen en werken is? Was het dat ook al sinds de drooglegging? Bedenk dan even wel dat we hier nu niet op vakantie zijn, maar er wonen, werken en samenleven met anderen. Toch kan ook de vraag of de Wieringermeer nou wel een ideaal leefgebied is behoorlijk gekleurd worden beantwoord, al was het maar door de Britse uitdrukking "My house is my castle". Met hetzelfde gemak denk ik dat dit kan worden doorgetrokken in de zin van: daar waar ik woon en werk, waar familie en vrienden wonen, daar is mijn ideale woongebied. Daar weliswaar niets mis mee, maar zó beschouwd woont iedere Wieringermeerder op de meest ideale plek ter wereld: de Wieringermeer. Dit lijkt mij evenwel eerder een uiting van aanpassing aan de ontstane situatie (een boer verhuist zelden) of het getuigt van een zekere dosis onverschilligheid dan wel dat de mindere kanten toch enigszins worden verdoezeld of verdrongen. In deze bijdrage wil ik proberen enige nuanceringen aan te brengen wat betreft het imago van de polder en zijn bewoners, en dit door de tijd heen. Voor de goede orde: ik ben geen inwoner van deze gemeente, maar ik heb er wel vanaf 1939 t/m 1961 gewoond, tot in 1977 er mijn ouders bezocht en ik ben er tot nu toe bij twee broers en een zus die er wonen af en toe aangekeerd. Objectief - want ook gekleurd - zullen mijn bevindingen stellig niet zijn. Niemand hoeft dus mijn indrukken met mij te delen, maar met sommige daarvan zou men het mogelijk eens kunnen zijn. Landschappelijke indeling - Boeren (min of meer verwende boeren?) hebben vanaf de start in de polder een perfect ingedeeld, gedraineerd stuk grond ter beschikking gesteld gekregen, voorzien van een splinternieuwe boerderij. Zoals veelal in het 'oude land' is gebeurd, hoefde in de polder nauwelijks te worden verkaveld. Wel vonden later samenvoegingen van percelen plaats. Met de strakke kavelstructuur zijn ook de wegen saai en recht, voorspelbaar tot aan de haaks daarop staande kruisingen (polderblindheid komt voor). Hebben - denk ik dan - ambtelijke planners met hun vierkante ogen niets geleerd van eerder ingedeelde droogmakerijen, zoals bijv. de Haarlemmermeer? - De drie oorspronkelijke dorpen liggen wat dicht (te dicht?) bij elkaar. In de 39

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 41