17 APRIL 1945. EEN ZWARTE DAG VOOR DE WIERINGERMEER. door bas blijdorp. Maar voor een toen vijftien jarige jongen dagen om nooit te vergeten. (Een groot avontuur). Bijtijds weg Al dagen gingen de geruchten dat de Duitse bezetter de Wieringermeerpolder onder water wilde zetten en de IJsselmeerdijk zouden opblazen, 's Morgens vroeg kwam het bericht dat het werkelijk zou gebeuren. We wilden het niet geloven, maar het bleek werkelijk waar te zijn. Volgens een vooraf gepland evacuatieschema moesten we georganiseerd de polder verlaten. Maar daar is totaal niets van terecht gekomen, ieder ging op zijn eigen manier. Mijn vader had met boeren in Abbekerk en Lambertschaag al afspraken gemaakt dat daar bij een eventuele evacuatie het vee naar toe gebracht zou mogen worden. Het was een hele veestapel, 4 koeien, wat jonge paarden, mijn konijnen, een twintigtal kippen en ook nog een varken. De werkpaarden waren nog nodig voor het transport van de materialen. Er was personeel genoeg: vader, rrf n broer Siem, die door oorlogsomstandigheden z'n studie had moeten onderbreken, een Amsterdamse jongen. Bas Arendse, die als inwonend personeel bij ons in huis was. Ook was er personeel dat op het "oudeland" woonde behulpzaam. Om 12 uur kwamen we terug van onze eerste wegbrengklus. Moeder zat toen nog rustig buiten in het zonnetje aardappelen te schillen. Om 12.20 uur twee grote dreunen. "Nu was het toch werkelijk waar dat de dijk opgeblazen werd", 's Morgens waren ook de voedingsmiddelen al weg gebracht, tarwe, haver voor de paarden, en een restant voederbieten. Het hooi lag op de zolder, veilig ver boven het water, dat dachten we tenminste. We hadden er totaal geen idee van hoe hoog het water zou komen. We wisten wel van inundaties elders in Nederland, waar het water zo hoog stond dat de wegen niet meer zichtbaar waren en er niet meer dan water op het land stond zodat de sloten onzichtbaar waren. In de loop van de middag werd zo veel mogelijk huisraad, kleren e.d. naar het "oudeland" gebracht. Dat was zo'n 4 km, over de weg, hemelsbreed maar 2 km. De eerste opvang was bij de familie Tazelaar in Lambertschaag, deze woonde in het z.g. "KOGGEHUIS' Vlak naast het café het "WAGENWIEL" zo" n 25 meter van de Wieringermeerdijk, beter gezegd de oude Westfriese zeedijk. Het huisraad mocht bij de familie Zijp in Lambertschaag opgeslagen worden. Ook het bedrijfsgereedschap vond daar een plaatsje. Verzet De verzetsbeweging had plannen gemaakt om in het geval de Duitse bezetters de dijk zouden willen opblazen, dit proberen te voorkomen. Daartoe waren op vele plaatsen in en aan de rand van de polder groepjes van het verzet verzameld om eventueel, gezamelijk in actie te komen. Zo waren er ook bij ons een tiental van hen bijelkaar gekomen, om bij een eventueel bevel gezamenlijk tot actie over te gaan. Dit was een groep, waar ook mijn broer Jan lid van was, die de wapens die elders per parachute 33

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 35