Op 18 april is nog een groep mensen (in elk geval Roel Turksma, Arie Cornielje en Leen van de Plas) met een roeiboot naar de boerderij van mijn ouders gevaren. Men ging er nog wat achtergebleven meubilair, dat naar de eerste verdieping was gebracht, ophalen. Dat leverde nog een gevaarlijk moment op, want de boot kwam terecht in de draaikolken rondom het huis. Dankzij de vaarkunst van Leen van de Plas kwam men met de schrik vrij. Volgens de brief van 17 juni 1945 is men de volgende dag ook nog met een motorbootje naar de boerderij gevaren (als ik het goed begrijp, waren daarbij mijn vader, Arie Cornielje, Betsy Nieboer en Antje Hellinga aanwezig). Vanuit de boot konden ze een slaapkamerraam op de eerste verdieping openbreken. Het kostte niet echt veel moeite de kamer binnen te stappen. Betsy Nieboer aarzelde nog even om de stap te maken, want ze vond dat het niet kon om zomaar met vieze schoenen op het schone zeil te gaan staan. Maar volgens Antje Hellinga kon dat in deze situatie wel. Het lukte om nog een boot vol spullen van de slaapkamer te halen. Vanaf de boerderij heeft Cornielje op 18 april nog een foto gemaakt. Een stukje dakgoot is nog net zichtbaar; verder zijn de jonge boompjes die aan de randen van het erf stonden, heel duidelijk te zien: het water staat nog laag. Op dezelfde dag zijn nog enkele andere foto's gemaakt. Op een foto zijn de boerderijen aan de Zeugweg van Suidgeest, Renkema, Nieboer, Vossen en Van Onna te zien; op de voorgrond steekt het prikkeldraad in het land van Suidgeest nog boven het water uit. Op een andere foto van 18 april zijn de boerderijen van Van de Schaaf en Koster aan de Noorderdijkweg zichtbaar; op de voorgrond, bij de hoek met de Zeugweg, is het richtingbord naar Wieringerwerf nog zichtbaar. Ook op 18 april is de relatief hoog gelegen boerderij van Tolsma aan de Noorderdijkweg gefotografeerd: het water heeft net het hele erf overspoeld, maar het staat maar enkele decimeters hoog. Op 20 april ziet het er heel anders uit. Een foto van de boerderij van Kikstra toont dat het water daar dan boven de dakgoten uitkomt. 30

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 32