papieren lagen). Nadat de spullen op de dijk waren gebracht ging mijn vader nog terug om de koeien te halen; er waren er nog maar een stuk of tien (inclusief jongvee) want de Duitsers hadden al eerder enkele gevorderd. Eén koe ontsnapte. Toen mijn vader die later alsnog ging halen, samen met de kippen en het niet zo lang daarvoor door aannemer Schotte gebouwde kippenhok, liep het water al over de weg heen. Een paar kalveren waren al gauw spoorloos verdwenen. Dat was niet het enige dat toen is gestolen. Op de Oude Zeug werd van strobalen en dekkleden en met behulp van het kippenhok een hut gebouwd. Ook het dijkmagazijn werd voor verblijf ingericht; hier sliepen vrouwen en kinderen (mij is later precies aangewezen in welke hoek van het gebouw ik geslapen heb). Stro was er genoeg want men had nog tijd om strobalen te halen uit de nabijgelegen boerderij van Kikstra. Voor de koeien en paarden kon men nog voerbieten halen uit de hopen die bij de boerderijen van Kikstra en Tolsma lagen. Hoe de stemming was onder de evacués op de Oude Zeug laat zich raden. Er zullen vast wel verwensingen aan het adres van de Duitsers zijn geuit. Niemand begreep immers welk belang met hun vernietigingsactie was gediend. Mijn vader vertelde dat men wel opgelucht was dat er geen mensen bij de onderwaterzetting waren verdronken en dat ook het meeste vee in veiligheid was gebracht. Maar dat was dan ook het enige positieve. Velen zullen wel wat somber zijn geweest over de toekomst. De boeren waren nog volop bezig met de opbouw van hun bedrijf (de boerderijen aan de Zeugweg en Noorderdijkweg waren pas in 1940 of 1941 voor het eerst verpacht) en nu lag alles in het water. Hoe lang dit zou duren wist men niet, maar in elk geval kon niemand toen vermoeden dat er een klein jaar later al weer kon worden geploegd en gezaaid. Kortom, de stemming zal niet zo vrolijk zijn geweest. Aantal mensen Hoeveel mensen er op de Oude Zeug zaten is niet duidelijk. Zeker is dat het in ieder geval de volgende families betrof: - van de Zeugweg de families Suidgeest, Nieboer en Renkema - van de Noorderdijkweg de families Veeman, Postma, Van de Schaaf, Kikstra, Tolsma en Manten - van de Meeuwstraat de families Krans en Van der Woude Mijn ouders meenden zich te herinneren dat het in totaal wel om een tachtig mensen ging. Aangezien hun eigen gezin met alle aanhang al 12 personen omvatte, lijkt dat getal van 80 in elk geval niet te hoog gesteld. In de brief van mw A. Hellinga van 17 juni 1945 staat dat in de tweede nacht ongeveer 80 mensen naar Friesland vertrokken. Aangezien er toen nog verschillende personen op de Oude Zeug achterbleven, valt te concluderen dat het totale aantal evacués kennelijk nog hoger dan 80 is geweest. Foto's Over het verblijf op de Oude Zeug zelf zijn mij niet zo veel bijzonderheden meegedeeld. Wel is er een foto, gedateerd op 18 april 1945 en gemaakt door Arie Cornielje, waarop een aantal details is te zien. Achterop de foto staat: "Onze eerste warme maaltijd op de Oude Zeug", (Zie hieronder.) Er zijn elf personen te onderscheiden: ons hele gezin (behalve mijn broer Piet), de Turksma's, Antje Hellinga, Leen van de Plas, Gerrit Boshuizen en een elfde persoon. Met het bord op schoot zit men op strobalen, op de grond of op aardappelkistjes waaroverheen een plank is gelegd. Op de voorgrond staan in het gras enkele emmers en een pan; er liggen ook jute zakken. Links staat een zaaimachine. Op de achtergrond is het kippenhok zichtbaar er steekt een paal bovenuit met daaraan een witte vlag. Verder zijn strobalen zichtbaar, met daarover-iheen dekkleden. Tegen de strobalen staan twee fietsen. 29

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 31