's Middags is er een geweldige sportmiddag met o.a. tennis, schaken, biljarten, bridgen, tafeltennis en volleybalwedstrijden tussen de dorpen onderling. In de late middag is er een auto- en motorpuzzelrit tussen de inwoners van de Wieringermeer en de Noordoostpolder. Om 8 uur begint het Openluchtspektakel. Op het Domeinkantoorplein en langs het kanaal staan zo'n 500 auto's van oud-Wieringermeerders uit heel Noord-Holland. Er zijn houten banken neergezet en er spelen ongeveer 200 personen mee. Het toneel is opgebouwd naast het Domeinkantoor en er is ruimte voor 3500 toeschouwers, en elke plaats op de houten banken is bezet. Het toneelstuk is een geweldig succes. Om 11 uur wordt deze feestelijke dag afgesloten. 40 jaar Wieringermeer Op vrijdag 21 Augustus 1970 werd het feit herdacht dat het eerste gedeelte van de Zuiderzee 40 jaar daarvoor in land veranderde. Dit gebeurde zonder veel feestelijk vertoon. Enkele afgevaardigden van de organisatie van de Bond van Plattelands vrouwen boden het gemeentebestuur een wandkleed aan waarop enkele gebeurtenissen uit de historie van de Wieringermeer uitgebeeld zijn. Dit gebeurde in het bijzijn van burgemeester F.Omta, wethouder J.Bijpost en de gemeentesecretaris T.Visser. Het aanbieden werd gedaan door mevrouw Kok, presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen uit de Wieringermeer. In hotel Smit te Middenmeer sprak de heer Th. List, de eerste bedrijfsboer in de Polder, 's avonds over de wording en de opbouw van de Wieringermeer. Een halve eeuw Wieringermeer De laatste uitgebreide viering van het bestaan van de Wieringermeerpolder was in 1980. Al heel vroeg in het jaar wordt bekend gemaakt dat het gemeentebestuur extra verlof zal verlenen aan zijn werknemers en doet een beroep op alle werkgevers hetzelfde te doen. Er wordt een comité opgericht onder voorzitterschap van de heer N J. Blom. De heer L. Ellermeijer wordt door het gemeentebestuur als adviseur aan het uit 15 personen bestaande comité "50 jaar Nederlands eerste en enige Zuiderzeepolder" toegevoegd. De feestelijkheden worden over 2 maanden verspreid gevierd, en zijn een groot succes. Er is o.a. een grote jaarmarkt, waar veel ruimte is voor de sportverenigingen die er stands kunnen bemannen om hun sport te promoten. In de kelder van het gemeentehuis wordt op 21 augustus de film "De Wieringermeer, 1929-1949" gemaakt door Pim de Wijs voor de eerste keer vertoond. Bij de première van deze film is de dochter van Ir. Lely aanwezig. Deze oude dame is heel blij met de uitnodiging en de vriendelijke woorden van de spreekster Mevrouw IJtsma-Bijker, de voorzitster van de Culturele Raad. In de hal en de kelder van het gemeentehuis zijn door de leden van de 22

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 24