JUBILEUMVIERINGEN IN DE WIERINGERMEER Polderdagen Het jaarlijks willen herdenken van de drooglegging van de Wieringermeer tijdens de zogenaamde Polderdag was destijds het initiatief van de Wieringermeerdirectie. De eerste viering in 1932 was de tweede verjaardag van de Polder en werd van toen af jaarlijks gevierd tot 21 augustus 1939. In dat jaar deden er 371 vaste bewoners mee. 20 jaar Wieringermeer Gedurende de oorlogsjaren viel er niets te vieren en na 19 jaar vindt een comité onder leiding van burgemeester Loggers dat het in 1950 weer een feestelijke gebeurtenis moet zijn. Op de vergadering van 18 Maart 1950 stelt het comité voor dat een solide financiële basis uit de bevolking haar plannen moet ondersteunen in de vorm van een garantiefonds dat minstens fl. 50.000 zal moeten bedragen. Volgens het comité lijkt het een enorm bedrag, maar omgeslagen over 18.000 ha nuttige cultuurgrond valt het best wel mee. Men wil het feest vieren van 21 tot 26 augustus 1950, maar vanwege het landbouwbelang wordt het opgeschoven naar 6 t/m 9 september. Op 8 april is er reeds fl. 40.000 aanwezig en worden de plannen bekendgemaakt Films over o.a.de Zuiderzeewerken, het ontstaan v.d. Wieringermeer, veetentoonstelling en keuringen van dikbillen en paarden. Er zullen grote tenten worden neergezet waar men kan laten zien wat er in de 20-jarige polder verbouwd wordt. Het feest zal plaats vinden op het land van de fam.Slagter te Slootdorp, (De Koningin Emmahoeve). Er wordt contact gezocht met de heer Carel Briels die gevraagd wordt een groot openluchtspel te organiseren. Deze zegt gelukkig toe en in samenwerking met de schrijver Anthony van Kampen wordt er hard gewerkt. En zo wordt op 7 september 1950 om drie uur de opening van de tentoonstelling "Land uit Zee" verricht door dhr. J.E. Baron de Vos van Steenwijk, Commissaris van de Koningin van Noord-Holland. Op het middenveld staan de Wieringermeerruiters te wachten voor het défilé en langs de kant staan driehonderd tractoren allemaal afkomstig uit de polder die met een geweldig lawaai een enorme indruk maken op de duizenden bezoekers die vanuit heel Nederland zijn komen kijken. 's Avonds volgt er nog een voetbalwedstrijd tussen spelers van Haarlem en verschillende voetbalverenigingen uit de Wieringermeer. Omdat er het hele jaar festiviteiten zijn wat betreft het 75-jarig bestaan van de Wieringermeer, zijn we eens op zoek gegaan naar de manier waarop dit vroeger werd gevierd. 19

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 21