Onderscheiden De heer Pauwels verdiende dus 35 cent per uur bij de Cultuurmaatschappij, waar hij net als de vele andere cultuurarbeiders aan de schop stond. Een half jaar later ging er echter 5 cent van het loon af, want in de rest van Nederland zakten de lonen als gevolg van de crisis nog steeds. Na een jaar als grondwerker werd Pauwels bevorderd tot trekkerchauffeur. Dat gaf - hoewel het minder zwaar werk was - weer wat meer per uur. Extra inkomsten werden later verworven met het schoonhouden van de school, het gymnastieklokaal en het voormalige dorpshuis in Middenmeer. Het leeuwendeel van dit schoonmaakwerk werd door zijn vrouw verricht; dit was immers vrouwenarbeid die niet zo slopend was als landarbeid! Piet Pauwels, die bovendien een goede dorsmachinemachinist was, ging in 1939 als zodanig over naar de Staatslandbouwbedrijven. Doch voor het zover was gebeurde er eerst in 1938 nog iets heel bijzonders. Toen op 1 januari 1938 het Openbaar Lichaam De Wieringermeer werd ingesteld was er een tijdperk in de kolonisatieperiode afgesloten. De Wieringermeer werd op bestuurlijk niveau een eenheid, nog wel geen echte gemeente, doch de toestand dat de polder bij vijf randgemeenten was ingedeeld was voorbij. Ter gelegenheid van dit feit werd aan een aantal personen een koninklijke onderscheiding uitgereikt. De heer Pauwels viel toen de eer te beurt de bronzen medaille in de orde van Oranje Nassau te mogen ontvangen, en in hem werden al zijn collega's mede geëerd. Dit was een hele gebeurtenis in huize Pauwels en het werd een groot feest in hotel Smit met de andere geridderden. Twee jaar duurde de verbintenis als machinist van een dorskast bij de Staats landbouwbedrijven. Daarna kwam hij in dienst van particulieren, boeren die een dorscombinatie hadden gesticht en er later een coöperatie van maakten. Latere jaren is men het machinaal vlasplukken en sproeien ook coöperatief gaan uitvoeren, zodat al deze werkzaamheden en het onderhoud van de machines en werktuigen een volledige baan verschaften. Tot zijn pensionering in 1961 bleef Pauwels in dienst van de coöperatie. Nadat zijn vrouw was overleden in 1966 kreeg hij later kennis aan een vrouw in het Brabantse met wie hij acht jaar samenwoonde in Wagenberg, een dorpje in de buurt van Made. Toen ook zij heenging keerde Pauwels voorgoed terug naar Zeeuws-Vlaanderen. Hij kwam te wonen in Huize St. Antonius te Kloosterzande. Een tiental jaren was hij daar de organisator van Dhr. P. A. Pauwels in 1980 12

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 14