HET GEZIN PAUWELS KWAM IN 1933 NAAR DE WIERINGERMEER Geen landarbeid voor vrouwen De enige voorwaarde die moeder Pauwels in 1933 stelde om vanuit Stoppeldijk in Zeeuws-Vlaanderen naar de Wieringermeer te verhuizen was: als zij maar niet naar het land moest om mee te werken. Regel was in Zeeland dat de vrouwen in de oogsttijd meehielpen op het land. Zware arbeid als het opsteken van schoven was moeder Pauwels echter meer dan zat. Doch om in die crisistijd van de jaren dertig de eindjes aan elkaar te kunnen knopen was elke bijverdienste van de vrouw des huizes meer dan welkom. De toen 37-jarige Piet Pauwels ging het verkassen naar de Wieringermeer niet zozeer om het werk maar vooral om de verdiensten. De grootste drijfveer om in dienst te treden van de Cultuurmaatschappij Wieringermeer was de verhoging van het uurloon van 25 cent bij de boer in Zeeland naar 35 cent per uur bij die Cultuurmaatschappij. En gelukkig voor Pauwels, zijn vrouw stemde in met het nieuwe bestaan in de Kop van Noord-Holland, omdat landarbeid voor vrouwen in de ontginningsperiode van de Zuiderzeepolder verboden was. Naar Middenmeer Na een 'controlebezoek' van de maatschappelijk werkster, Mej. Olsder, kreeg het gezin Pauwels toestemming om zich in de nieuwe polder te vestigen. Tot de allereerste pioniers heeft Pauwels niet behoord in oktober 1933. Men zou kunnen zeggen, hij was van de tweede lichting. Middenmeer werd juist bevolkt en dit werd de plaats van vestiging van de familie Pauwels. Aanvankelijk woonde het gezin aan de Havenstraat, om later naar het laatste huis in de Torenstraat te verhuizen, waar nu dochter Marie Toebak - Pauwels nog steeds woont. Het gezin Pauwels in 1935 achter de woning aan de Torenstraat in Middenmeer. v.l.n.r. Joost, Tilly, Moeder Pauwels, Jan, Vader Pauwels, Marie(tje), Louise en Fons. De laatste, Fons, stemde zo'n 50 jaar geleden als lid van de gemeenteraad als enige tegen het stichten van het vierde dorp (Kreileroord) in de Wieringermeer. 11

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 13