TEELT VAN AGRARISCHE PRODUCTEN VAN TOEN "STICHTING CULTUURGEWASSEN WIERINGERMEER" Er is de laatste tijd heel wat gedaan om het historisch besef in de Wieringer- meer levend te houden. Gebundeld in het Historisch Genootschap, maar ook daarbuiten is veel belangstelling voor ons nog maar korte verleden. Dat is een goede zaak, want voor een stabiel heden en een beloftevolle toekomst is kennis en ervaring nodig, die voor een deel te vinden is in het verleden. Het is mij echter opgevallen dat er één terrein is dat men heeft verwaarloosd, n.l. de gewassen en hun verzorging. Immers, naast het vee zijn het de cultuurgewassen die de bron vormden waaruit alles moest worden ontwikkeld en gefinancierd. Zonder de opbrengst van de bodem was er niet veel mogelijk geweest. Onze polder is nog steeds een agrarisch gebied; de grove tuinbouw en de sierteelt hebben zich sterk uitgebreid, maar de akkerbouw is verschraald. Het zijn maar vier gewassen,(tarwe, aardappels, suikerbieten en graszaad), daarmee heb je 95% van de akkerbouw in de Wieringermeer gehad. Maïs en luzerne zijn veevoeders. Voor de Tweede Wereldoorlog en zeker ook kort daarna was er een grooot scala aan gewassen in de polder; overal was gebrek aan. Om een aantal voorbeelden te noemen: vlas voor linnen en lijnzaad, koolzaad voor olie, karwij voor likeuren, blauwmaanzaad voor broodversiering, spinaziezaad, vele soorten erwten en bonen, enz. enz. Ik kan me herinneren dat onze buurman grote stukken witte en rode klaver verbouwde voor de zaadteelt. Dat werd binnengereden in de kapschuur of van de ruiter gedorsen. Er is nog van alles over die gewassen, en de manier waarop ze verbouwd werden,te lezen, maar je ziet ze bijna niet meer. Het doel van de "Stichting Cultuurgewassen Wieringermeer" is het levend en zichtbaar houden van deze gewassen. Dit doel heeft twe hoofdlijnen: 1) de historie compleet maken en houden en 2) nostalgisch getint vermaak. We kijken immers ook graag naar trekpaarden, oude tractoren en meer van die zaken die in het verleden heel normaal waren. Om dit doel te verwezenlijken zijn nodig: een stuk grond, kennis van de gewassen, machines om de teelt mogelijk te maken en een redelijke financiering. De grond is er. Die bevindt zich op een mooie, goed bereikbare plaats. Het is goede, vruchtbare grond, ruim 1 ha. groot. Er is al een parkeerplaats, (stelconplaten betonklinkers) voor 5 a 6 auto's of bus aangelegd. Kennis:er zijn al enkele toezeggingen gedaan door bedrijvenn en (vaak) oudere personen die dit idee wel zien zitten. De nodige machines: voor een deel heb ik die al: trekker, ploeg en kleine veldspuit. Andere zaken moet ik nog 'opscharrelen'. Voor de financiering denk ik aan de lokale overheid, een bijdrage door de bezoekers: bedrijven en hun personeel, zaadfirma's, gewas-beschermingsbedrijven en verder elke groep die maar belangstelling heeft. Mijn streven is om de gemeentelijke politiek en de regionale bedrijven enthousiast te maken voor deze stichting. Het werk aan de gewassen zie ik als hobby. De bezoekers uitleg geven over de gewassen en hun nut zie ik ook wel zitten. Op vele punten kan ik hulp gebruiken. Het geheel verkeert nog in een beginstadium; ik zie 2005 als een 44

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 46