BOEKBESPREKING In deze rubriek wordt een korte samenvatting gegeven van de inhoud van een boek dat in het archief van ons Genootschap voorkomt. Deze keer. "Verzet in West-Friesland" Onder redaktie van 3. Van Baar, P. Koedijk, S. Leiker t, R. Posthuma en J. Zwaan. In 1990 uitgegeven door Uitgeverij Pirola te Schoorl. In dit boek over de gebeurtenissen in westelijk West-Friesland ligt het accent op historisch onderzoek dat is gebaseerd op informatie uit archieven. Geprobeerd is om alle facetten van het verzet te belichten, zonder daarbij de volledigheid te kunnen garanderen. Aan de hand van later onderzoek blijkt dat ook niet alle passages op waarheid berusten. De oorzaak hiervoor ligt waarschijnlijk in het feit dat de historische feiten zijn aangevuld met gegevens die werden verkregen van nog in leven zijnde betrokkenen. De hoofdstukken 'Wieringermeer in verzet' en 'A.C. de Graaf, een bezielende verzetsman uit de Wieringermeer' geven aan dat de verzetsaktiviteiten zich niet stoorden aan de grens van de omringdijk. Er bestonden allerlei wederzijdse contacten 'buiten de dijk'. In feite eindigde de geschiedenis van het verzet in de Wieringermeer al op 17 april 1945, de dag waarop de Duisters de polder hebben geïnundeerd. De Binnenlandse Strijdkrachten (BS) heeft geprobeerd deze onderwaterzetting te voorkomen. Men had het al zien aankomen, want de Duitsers waren al geruime tijd, vanaf 15 februari, bezig installaties aan te brengen in de dijk. Om na te gaan wat er precies gebeurde heeft men twee leden laten infiltreren in de ploeg werklieden die de gaten, waarin later vliegtuigbommen geplaatst werden, moest graven. Na deze voorbereidende werkzaamheden heeft de bezetter de afronding en plaatsing van de installaties echter zelf uitgevoerd. Pogingen via spionage het een en ander te weten te komen over de voortgang van de werkzaamheden in en aan de dijk leidden niet tot resultaat. Net als het bovenstaande staan er in dit boek vele verhalen van en over mensen die hun eigen leven waagden voor een bevrijd Nederland. 43

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 45