technisch ambtenaar van het Heemraadschap de Wieringermeer in Medemblik. De Duitse officier kreeg ontwijkende antwoorden op zijn vele vragen omtrent de opbouw van de dijk. Later bleek dat deze Effner ook informatie had proberen te krijgen bij de Dienst der Zuiderzeewerken te Den Haag. Je zou zeggen dat de Wieringermeerbevolking, en zeker de autoriteiten, op de hoogte zou zijn van een op handen zijnde dreiging. Immers half februari 1945 was er al bedrijvigheid op de dijk langs de Noorderdijkweg. Met prikkeldraad en palen werd toen al een gedeelte van de dijk afgezet. Naar aanleiding van wat er op en nabij de dijk gebeurde gaf burgemeester A. Saai (NSB-er) op 4 april '45 al een tweede evacuatie-instructie uit. Men werd aangeraden om een hoeveelheid kleding en levensmiddelen op de zolderverdieping te bergen, zodat men bij een eventuele evacuatie hierover kon beschikken. De slotzin van dit bericht luidde: Tot slot wijs ik er duidelijk op, dat er geen enkele directe aanleiding is tot ongerustheid, doch dat de tijd die wij beleven tot het nemen van de nodige voorzorgsmaatregelen verplicht". Tien dagen later, op 14 april staat de hieronder afgedrukte 'waarschuwing aan de bevolking' in de Wieringermeerbode. Het lijkt erop dat de bezetters met dit bericht zich bij voorbaat een rechtvaardiging probeerden te verschaffen voor de al voorgenomen onderwaterzetting. Opvallend is ook dat al in december 1943 door het gemeentebestuur een Evacuatiecommissie werd ingesteld. Deze commissie was verantwoordelijk voor de organisatie van een goedlopend evacuatieplan. De Wieringermeer werd hiertoe verdeeld in regio's met regioleiders en subleiders per wijk, (weg of straat). Er werden lijsten opgesteld van aanwezige personen per wijk en regio, paarden en wagens vooraf toebedeeld per wijk en o.a. sleutelzakken* geregeld. Toen de onderwaterzetting plots werkelijkheid werd is er van de uitvoering van de plannen van de Evacuatie-commissie weinig of niets terecht gekomen. Alleen het waarschuwingssysteem werkte goed. De meeste bewoners waren daardoor snel op de hoogte van de dijkvernieling op 17 april en konden het vege lijf en deels hun goederen redden. Gemeente Wieringermeer. Waarschuwing aan de bevolking. Door den bevoegden Duitschen militairen commandant is mij medegedeeld, dat bij het optreden van terroristen of partisanen in georganiseerd verband in de Wieringermeer de Duitsche weermacht genoodzaakt zal kunnen worden de dijken te laten springen, met het gevolg, dat de Wieringermeer onder water komt. Het is van het grootste belang, dat wij voor deze ramp bespaard blijven en ik doe daar om een ernstig beroep op de bevolking om alles in het werk te stellen waardoor het optreden van partisanen of terroristen wordt verhinderd. Voorts werd mij medegedeeld, dat door geallieerde vliegtuigen soms straatversperrin gen worden neergelaten. Deze moeten door de bevolking onmiddellijk worden opge ruimd. De gebruiker van den grond, in de nabijheid waarvan deze versperringen op den weg worden aangetroffen, wordt aansprake lijk gesteld en kan op zware repressaille- maatregelen, van het in brand steken van de woning rekenen. Wieringerwerf, 14 April 1945 De Burgemeester van Wieringermeer, A. SAAL. De sleutelzakken zijn te zien in ons Genootschapshuis. 33

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 35