de huisraad en de aardappelen in een schip geladen en zijn 's avonds doodvermoeid naar bed gegaan met de roeiboot, hebben de boot met het vlot aan het platdak(vastgelegd? En zijn dien nacht om de 2 uur gaan kijken of het water nog steeg. 's Avonds om 8 uur stond er van de straatweg af gerekend 2 meter water, 's Morgens was het 2meter zoodat er 's nachts niet zooveel was bijgekomen. Van Andel is bij ons blijven slapen en had ook zijn radio meegebracht, zoodat we om 872 nog hebben geluisterd en wat van de oorlogstoestand vernomen. 4 Donderdag 19 April '45 Toen we hedenmorgen om zes uur uit bed kwamen was het water zoowat 2 1/i meter gestegen van de straatweg gerekend en het bleef nog voortdurend stijgen. We hebben toen alles wat we boven gebracht hadden en van de meelzolder in het schip geladen, dat 's morgens bij ons voor de deur was komen varen, zoodat we er niet mee hoefden te loopen, een flinke plank van ons vlotje naar de schuit en we konden beginnen met sjouwen. We zijn tot 's avonds bezig geweest en waren om 7 uur zoo goed als klaar. We hebben toen aardappelen gekookt in de schil met vleesch en een pot boontjes. Toen kwam opa nog binnen rollen en die moest nog eens in zijn woning kijken of we niets vergeten hadden, we hebben op de vliering wat matrassen en dekens gelegd en hebben fijn geslapen. Het water was 30 centimeter op zolder zoodat we op de vliering moesten wonen. We hebben 3x naar de radio geluisterd vandaag en de luidspreker voor de ramen gezet zoodat de schippers het ook konden hooren, welke met bootjes voor de deur kwamen om te luisteren. De schippers hebben ook hun water straks geladen daar de kranen op de slaapkamers nog water gavenen bijna 3 meter water stond. 5 Vrijdag 20 April '45 Hedenmorgen om 7 uur opgestaan en hebben wat spek met eieren gebakken en zijn toen met de boot het dorp ingegaan; we zijn bij dokter in de Boerenleenbank en bij nog verschillende andere menschen wezen kijken om goed op te laden en hebben dan ook onze buurman... Ds. Leymans opgepikt die bij ons is blijven middageten. Vanmiddag weer met de schuit naar Kolhornis ook. We zijn nu bezig met een mast op de boot te maken, dat we ook eens Vanmiddag kregen we Kingma met zijn zoon en Henk van der Wal op bezoek, ze zijn hier blijven eten en slapen, ze moesten nog een partij hout bergen en hun meubelen laden. We hebben lekker geslapen, alleen stormde het een beetje en ben ik er 's nachts nog eens uit geweest om beneden de ramen vast te maken. Het water is niet hooger gekomen. We zitten nog steeds op de vliering, het water stijgt niet meer; er is wel meer wind gekomen en daardoor wordt het vervoer over water moeilijker, het is wel wat kouder geworden en ik heb niet lekker geslapen daar al de muizen ook naar boven komen en 's nachts bij ons onder de dekens kruipen; de hond hebben we ook nog bij ons, hij heeft niet veel ruimte op de vliering maar wil ook niet naar beneden in het water, zoodat hij zal moeten wachten tot er een van ons naar de vaste wal gaat. We hebben weer naar de radio geluisterd en gehoord dat er op de Veluwe wordt gevochten en dat ze oprukken naar Amersfoort. We hebben lekker geslapen alleen is het wat gaan stormen zoodat we er zoo nu en dan eens uit moesten om te gaan kjiken of onze boot nog goed vast lag, alles wel. 28

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 30